Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Tercan Regülatör ve HES Projesine Durdurma

Doğa ve Çevre

Tercan Regülatör ve HES Projesine Durdurma

Erzincan’ın Tercan İlçesi’ne bağlı Şıhköy Deresi üzerinde yapılması planlanan Haydar Regülatörü ve HES projesi’ne karşı açılan davada, Sivas İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi Üyesi Barış Yıldırım tarafından Erzincan’ın Tercan İlçesi Konarlı Köyü ile Tercan İlçesi Esenevler Köyü sınırlarında bulunan Şıhköy Deresi üzerinde yapımı planlanan Haydar Regülatörü ve HES projesi için verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararının yürütmesinin durdurulması amacıyla Sivas İdare Mahkemesi’nde dava açtı.

tercan-sihkoy-deresi

Sivas İdare Mahkemesi, projenin uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararlar doğabileceği, mahallinde keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırılması gerektiği gerekçesiyle dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına oy birliğiyle karar verdi.

Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermesini son derece olumlu karşıladıklarını belirten Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişim Üyesi Barış Yıldırım, “Erzincan İli Tercan İlçesi Konarlı Köyü ile Erzincan İli Tercan İlçesi Esenevler Köyü sınırlarında bulunan Şıhköy Deresi Havzası peyzaj, siluet, topografya açısından ender bulunan ilginç özellik ve güzelliklere sahiptir. Şıhköy Deresi Havzası’nda endemik flora ve fauna türleri bulunmaktadır. Alanda araştırma ve inceleme yapıldığında bahsi geçen türler tespit altına alınabilecektir. Havzada Dağ Keçisi, Ur Kekliği, Vaşak, Kırmızı Pullu Alabalık gibi nadir fauna türleri bulunmaktadır” dedi.

Yıldırım, Şıhköy Deresi Havzası’nın birinci derece doğal sit alanı olarak tespit ve tescil edilmesi amacıyla da Erzurum Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’na da başvuruda bulunduklarını sözlerine ekledi.

Konarlı ve Esenevler köylüleri yıllardır HES projesine karşı demokratik tepkilerini dile getirmekteydiler.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine − 4 =

More in Doğa ve Çevre

To Top