Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

BM: Şengal’e IŞİD Saldırısında 40 Ezidi Çocuk Öldü

Haberler

BM: Şengal’e IŞİD Saldırısında 40 Ezidi Çocuk Öldü

Birleşmiş Milletler, IŞİD’in Irak’ın kuzeyinde Ninova eyaletindeki Şengal (Sincar) bölgesindeki saldırılarında, Ezidi azınlıktan 40 çocuğun öldüğünü açıkladı.

BM açıklamasında “Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu UNICEF’e ulaşan haberler Ezidi azınlığa mensup bu çocukların son iki gün içinde, doğrudan şiddet, yerinden edilme ve susuzluk sonucu öldüklerine işaret ediyor” denildi.

 

IŞİD'in saldırısı sonucu dağlara kaçan Ezidi çocukları susuzluktan ölüyor.

IŞİD’in saldırısı sonucu dağlara kaçan Ezidi çocukları susuzluktan ölüyor.

Pazar günü ismini İslami Devlet (İD) olarak değiştiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı cihadçı gruba mensup milisler Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne bağlı peşmergelerin denetimindeki Şengal (Sincar) bölgesinin önemli bir kısmını ele geçirmişlerdi.

Suriye sınırında, Kürt bölgesi Rojava içindeki Til Koçer’e çok yakın olan bu bölgede nüfusun önemli bir kısmını Ezidiler oluşturuyor.

‘Gruplar halinde dağlarda’

Şengal aynı zamanda IŞİD’in 9 Haziran’da başlattığı Tel Afer saldırısından kaçan, aralarında Şii Türkmenlerin de bulunduğu binlerce iç mültecinin sığındığı bir yerdi.

Şengal’deki IŞİD saldırısı binlerce kişinin kasaba ve köylerden kaçarak yanlarında fazla bir malzeme olmaksızın çevredeki dağlara çekilmesine yol açtı.

UNICEF, “bölgeden kaçan aileler acil yardım ihtiyacı içindeler. Bunların arasında Sincar (Şengal) çevresindeki dağlarda mahsur kalmış ve içme suyu ve sağlık hizmetlerine acilen ihtiyaç duyan 25 bin civarında çocuk da var” diyor.

Ezidi toplumundan kişilerin internete koyduğu fotoğraflarda küçük gruplar halinde Sincar dağlarının kayalık yamaçlarına sığınmış insanlar görülüyor.

Irak’daki Kürdistan Demokrat Partisi’ne yakın Rudaw sitesinde yer alan haberlerde İD’nin ilerleyişini sürdürdüğü bölgedeki köylerde yaşayan ya da dağlara kaçan binlerce Ezidi’nin yaşamından endişe edildiği kaydediliyordu.

Fırat Haber Ajansı (ANF) ise bölgede dağlara kaçan Ezidilerin durumunu “İnsanlık trajedisi” başlıklı bir haberle duyurdu.

Dün BBC’ye konuşan BM Irak Özel Temsilcisi Nickolay Mladenov, İslam Devleti saldırısı altındaki çoğunluğu Ezidi sivilleri kurtarmak için acilen harekete geçilmesi gerektiğini söylemişti.

BBCNews

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 5 =

More in Haberler

To Top