Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Kuzey Irak’ta 80 Ezidi Katledildi

Haberler

Kuzey Irak’ta 80 Ezidi Katledildi

Terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının Kuzey Irak’ta en az 80 Ezidiyi öldürdüğü belirtildi.

foto: reuters

foto: reuters

 

Eski Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, militanların motorlu taşıtlarla Şengal Dağları’nın 45km yakınlarındaki bölgeye geldiğini ve sivilleri öldürmeye başladığını söyledi.

Reuters ajansına yaptığı açıklamada Zebari, “Bunun dini nedenlerden kaynaklandığına inanıyoruz: Ya inancını değiştir ya da öl” dedi.

Öldürülenlerin hepsinin erkek olduğu ve bazı kadın ile çocukların ise kaçırıldığı belirtiliyor.

Reuters haber ajansına konuşan Iraklı Ezidi milletvekili Mahama Halil hayatta kalan köylülerle konuştuğunu belirterek Ezidi kıyımının bir saate yakın sürdüğünü söyledi.

Halil olayı söyle anlattı:

“IŞİD militanları beş gün boyunca köylüleri din değiştirmesi için ikna etmeye çalışmış. Bugün de uzun bir öğüt vermişler. Daha sonra din değiştirmeyi reddeden tüm erkekleri öldürmüşler. Kadınlar ve çocukları yabancı militanların bulunduğu Telafer’e götürmüşler”

Halil’in açıklamaları henüz resmi makamlarca doğrulanmadı.

Birleşmiş Milletler (BM), IŞİD’in Irak’ın kuzeyinde Ninova eyaletindeki Şengal (Sincar) bölgesindeki saldırılarında, Ezidi azınlıktan 40 çocuğun öldüğünü açıklamıştı.

BM, saldırıların başlamasından bu yana 1 milyon 200 binin üzerinde Iraklının evlerini terketmek zorunda kaldığını belirtiyor.

 

BBCTürkçe

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 − 11 =

More in Haberler

To Top