Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

ABF: Zorunlu İmam Hatip Uygulamasına Direnelim!

Haberler

ABF: Zorunlu İmam Hatip Uygulamasına Direnelim!

Hükümetin 40 bin öğrenciyi zorla İmam Hatip liselerine kaydettirmesine Alevi Bektaşi Federasyonu tepki gösterdi.

 

abf

Dersimnews.com – Alevi  Bektaşi Federasyonu (ABF) 40 bin öğrencinin zorunlu olarak İmam Hatip Liseleri’ne kaydedilmesine karşı bir açıklama yayınlayarak, “Alevi Bektaşi Federasyonu olarak Milli Eğitim Bakanlığının darbe dönemlerine has bu uygulamasına karşı hem öğrencilerin ve hem de zorla imam hatip lisesine gitmesini istemeyen her inançtan velilerin yanında olduğumuzun bilinmesini isteriz. Haksızlık ve mağduriyet yaşayan öğrencileri ve velilerimizi bu uygulamaya direnmeye ve yasal haklarını aramaya davet ediyoruz” dedi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI LİSELERE GEÇİŞTE UYGULADIĞI SINAV İLE 40 BİN ÖĞRENCİYİ SEÇME HAKKI VERMEKSİZİN İMAM HATİP LİSELERİNE ZORLA YERLEŞTİREREK EĞİTİM HAKKI İLE İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜNE AYKIRI DAVRANMAKTA, ANAYASA SUÇU İŞLEMEKTEDİR.

ABF OLARAK ZORLA İMAM HATİP LİSELERİNE YERLEŞTİRLEN ÖĞRENCİLERİN VELİLERİNİ BU UYGULAMAYA DİRENMEYE VE YASAL HAKLARINI ARAMAYA DAVET EDİYORUZ.

Milli Eğitim Bakanlığı, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi ile 134 bin öğrenciden 40 binini imam hatip liselerine zorla kaydetmiştir. MEB yetkilileri her ne kadar bu öğrencilerin kayıtlarını başka okullara aldırabileceklerini açıklamış olsalar da, bunun için her hafta kontenjan taraması yapılacak, diğer okullarda kontenjan boşluğu olmaması durumunda öğrenciler başka okula kayıt yaptıramayacak; ya bu okullarda rızaları dışında okumak zorunda bırakılacak ya da eğitim hakkından vazgeçeceklerdir.

Milli Eğitim Bakanlığı, velilerin ve öğrencilerin tercihlerine saygı duymak yerine, otoriter ülkelere yakışacak şekilde öğrencilerle ilgili kararları tek bir merkezden almakta ve eğitimin dinselleştirilmesi politikasını pervazsızca uygulamaktadır. MEB , öğrencilerin inançları, ailelerinin tercihleri ile ilgi ve yetenekleri doğrultusunda istedikleri okulda okuma koşullarını sağlamak yerine, öğrencilerin dinsel eğitimi seçmeye zorlamakta ve böylece dinsel eğitimden geçmiş “itaatkâr” ”dindar” nesiller yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) yerleştirmelerine göre çok sayıda öğrenciyi belki de hiç gitmek istemeyeceği İmam Hatip Liselerine otomatik olarak yerleştirilmiştir. Kaydı otomatik olarak imam hatip liselerine yapılan öğrencilerin büyük bölümü kontenjan olması halinde kaydını başka liselere almaya çalışacak, olmaması durumunda açık liseye yönelerek örgün eğitimin dışına itilmiş olacak; böylece öğrencileri eğitim hakkından mahrum edecek, eğitim sürecinin dışına itmiş olacaktır. 

MEB`in bu uygulamalarının siyasal iktidarın toplumu ve devleti dinselleştirmeye yönelik gerici uygulamalarından bağımsız düşünülemez.

Milli Eğitim Bakanlığı derhal bu çağdışı uygulamasından vazgeçmeli, anayasada ve evrensel hukuk normlarında yerini bulan eğitim hakkı ve inanç özgürlüğüne aykırı olarak hiçbir öğrenciyi istemediği bir okul türünde okumaya zorlamamalıdır.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) olarak Milli Eğitim Bakanlığının darbe dönemlerine has bu uygulamasına karşı hem öğrencilerin ve hem de zorla imam hatip lisesine gitmesini istemeyen her inançtan velilerin yanında olduğumuzun bilinmesini isteriz. Haksızlık ve mağduriyet yaşayan öğrencileri ve velilerimizi bu uygulamaya direnmeye ve yasal haklarını aramaya davet ediyor, Kurumlarımızın bu haksızlık ve hukuksuzluk karşısında kendileri ile dayanışma içinde olacağını ve destek sunacağını kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

Alevi Bektaşi Federasyonu
Genel Yönetim Kurulu

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − five =

More in Haberler

To Top