Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Ethem Sarısülük’ün Avukatları Yargıtaya Başvuracak

Haberler

Ethem Sarısülük’ün Avukatları Yargıtaya Başvuracak

Avukat Kazım Bayraktar, “Yargıtay’dan dönmesi gerekiyor. Çünkü mahkeme bu yargılamanın başından itibaren hukuksuz, kuralsız, adil yargılama ilkelerini yerle bir ederek bir yargılama yürüttü.

 

1 Haziran 2013’te Gezi protestolarına katılan göstericilerden Ethem Sarısülük’ü öldürmekle suçlanan Çevik Kuvvet polisi Ahmet Şahbaz’ın yargılandığı Ankara’daki davada karar açıklandı.
Suçlu bulunan Şahbaz, 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. Cezayı az bulan Sarısülük’ün yakınları ise karara tepki gösterdi.

Ahmet Şahbaz 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Şahbaz, Ceza İnfaz Yasası ve denetimli serbestlik hükümlerine göre 4 yıl 10 gün hapis yatacak.

Sarısülük davasının sunucu BBC Türkçe’ye değerlendiren müdahil avukatlardan Kazım Bayraktar, “Yargıtay’dan dönmesi gerekiyor. Çünkü mahkeme bu yargılamanın başından itibaren hukuksuz, kuralsız, adil yargılama ilkelerini yerle bir ederek bir yargılama yürüttü.” dedi.

Anne Sarısülük’ten Erdoğan’a tepki

sayfi-ana

Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfi Sarısülük ise kararın açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a öfkeliydi.

Sarısülük açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bizi yıkan Tayyip oldu. Benim oğlum yıkılmazdı. Katil beni bir daha yıktı. Ama yine diyorum, Tayyip’in çocuklarının ölüsünü görmeden mezara gitmeyeceğim.”

“Mücadelemiz daha yeni başladı”

Sarısülük ailesinin avukatı Murat Yılmaz ise “Bugün bir kez daha Ethem Sarısülük öldürüldü. Ethem Sarısülük’ün ailesi öldürüldü” dedi.

Mücadelelerinin daha yeni başladığını vurgulayan Murat Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün bir kez daha Ankara Adliyesi’nde hukuksuz uygulamalarla karşı karşıyaydık ama bu kadarını beklemiyorduk. Katil Ahmet Şahbaz, bugün açıkca 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ödüllendirilmiştir. Ethem Sarısülük’ü sokak ortasında kafasına ateş ederek öldürdüğü için ödüllendirilmiştir.

“Bu dosyada katil Şahbaz’ın alması gereken ceza müebbettir. Bunun altındaki hiçbir cezayı kabul etmiyoruz. Dosyayı temyiz edeceğiz. Yargıtay’a götüreceğiz. Aleyhinde bozulması için de elimizden ne geliyorsa hepsini yapacağız.”

bbctürkçe

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 1 =

More in Haberler

To Top