Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Hıdır Ali Genç, Memleketi Dersim’de Toprağa Verildi

Dersim

Hıdır Ali Genç, Memleketi Dersim’de Toprağa Verildi

Mecidiyeköy’de ihmal ve rant kurbanı olan işçilerden 21 yaşındaki Hıdır Ali Genç, memleketi Dersim’in Pertek ilçesinde toprağa verildi.

 

Dersimnews.com – İstanbul’daki asansör faciasında yaşamını yitiren Tunceli Üniversitesi öğrencisi 21 yaşındaki Hıdır Ali Genç, memleketi Dersim’in Pertek İlçesi’ne bağlı Söğütlütepe Köyü’nde binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi.

hidir-ali-genc-cenaze-toreni

Hıdır Ali Genç, gözyaşları içinde toprağa verildi.

İstanbul’da Torun Center’da meydana gelen asansör faciasında ölen 10 işçiden Tunceli Üniversitesi Ovacık Meslek Yüksekokulu Maliye Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Hıdır Ali Genç’in cenazesi, bugün saat 11.00’da memleketi Dersim’in Pertek İlçesi’ne bağlı Söğütlütepe Köyü’ne getirildi. Hıdır Ali Genç’in cenazesini, annesi Songül Genç ile ablası Dilan Genç ve yakınları feryatlarla karşıladı. Bir süre köydeki evinin önünde bekletilen tabuta sarılan anne ve abla, uzun süre tabutu bırakmak istemedi. Baygınlık geçiren anne ve abla ile diğer yakınlarına, köye gelen sağlık ekipleri müdahale etti.

Hıdır Ali Genç’in cenazesi evinin önünde helallik alındıktan sonra cenaze aracıyla tekrar köy mezarlığına götürülüp, musalla taşına konuldu. Alevi Dedesi tarafından kıldırılan cenaze merasiminden sonra Hıdır Ali Genç’in tabutu mezarlığa götürülüp toprağa verildi.

Hıdır Ali Genç’in cenazesi toprağa verildikten sonra anne Songül Genç, abla Dilan Genç ve diğer yakınları mezarın üzerine kapanarak feryat etti. Anne Songül Genç, oğlunun mezarı üzerine konulan toprağa başından aşağıya dökerek ağıtlar yaktı. Songül Genç ve kızı Dilan, güçlükle mezarlıktan alınıp evlerine götürüldü.

 

hidir-ali-genc-cenaze-toreni1

“BAŞBAKAN ARADI, ONU MAHKEMEYE VERECEĞİMİ SÖYLEDİM”

Cenaze toprağa verildikten sonra baba Mustafa Genç taziyeleri kabul etti. Oğlu Hıdır Ali’nin yaşamını yitirdiği inşaatta çalışan ve faciaya tanık olan Mustafa Genç, olayın bir cinayet olduğunu, bu durumu kendisini arayan Başbakan Ahmet Davutoğlu’na da anlattığını söyledi. Mustafa Genç, şunları söyledi:

“Cenazeyi getirirken yolda Başbakan beni aradı. Konuşmak istemediğimi söyledim, kapatmak istedim. Israrla konuşmak istediğini söylediler ve konuştuk Başbakan’la. Başbakan Ahmet Davutoğlu bana, ‘Başın sağ olsun, yaşanan bir kaza yapılabilecek bir şey yok’ dedi. Ben de dedim ki, ‘Başımın sağ olup olmadığı sizi ilgilendirmez, siz cinayet işlediniz, hepinizi mahkemeye vereceğim’ dedim. ‘Benim çocuğum gibi binlerce çocuk var orada. Her gün 10 kişi ölecek orada’ dedim kendisine. Başbakan bana, ‘Biz olayın peşini bırakmayacağız’ dedi. Ben de kendisine, buna inanmadığımı ve her şeyin örtbas edileceğini söyledim. Bana başsağlığı diledi ve aramızdaki konuşma bu şekilde geçti.”

“ASANSÖRE BİNERKEN BANA EL SALLADI”

Baba Mustafa Genç, oğlu ile olaydan 5 dakika önce görüştüğünü ve asansöre binmeden oğlunun kendisine, “Baba ben çocuk değilim. Bu kadar ilgilenme” dediğini ve el sallayarak asansöre bindiğini anlatarak, şunları söyledi:

“Bu bir cinayettir. Sorumsuzluktan başka bir şey değil. Yapılan cinayettir. 10 insanın orada ölmesi bir cinayetti. Hepsi 17 yaşında, 20 yaşında gençlerdir. Asansör 3-4 gündür bozuk. Elektrik sorunu var. Söyledik kimse ilgilenmedi. 10 canın hepsi öldü. Ben 2 yıldır orada çalışıyorum ama çocuğum daha 5 gün oldu işe başlayalı. Ovacık’ta üniversite öğrencisiydi. Asansöre binerken ben yanına gittim. Oğlum bir sıkıntı var mı diye sordum o da bana, ‘Baba ben çocuk muyum? Ne yapacağımı biliyorum, sen rahat ol bir sorun yok’ dedi. Sonra kapıyı kapatıp asansöre binerek el salladı ve gitti. El salladı bana, güldü. Ben de yerime geçtim. Birden bir gürültü geldi. Koştum geldim asansör 32’nci kattan yere çakılmış. 5-6 saat itfaiye uğraştı. Gecenin 4’üne kadar da uğraşıyorlardı orada. Polis yıktılar oraya, kimseyi bırakmadılar. Ben babasıyım, beni bile bırakmadılar.”

Olayı yargıya taşıyacaklarını belirten Mustafa Genç, “Davamın peşini bırakmayacağım. Bu olay kesinlikle bir cinayettir. O asansör uzun süredir arızalıydı. Biz orada köle gibi çalışıyorduk. Oğluma çalışma dedim o bana, ‘Baba harçlık çıkarayım üniversiteye gitmeden önce’ dedi. Cinayetin sorumlusu hükümettir ve denetimi yaptırmayan yetkililerdir. Denetim için oraya gelen büyükşehir belediyesi yetkililerini oradan şirket yetkilileri onları kovuyordu. Böyle bir şey olur mu? Resmen cinayet işlendi. Bu işin peşini bırakmayacağız” dedi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

 1. Usaro Newe

  08/09/2014 at 21:30

  Çok acı bir olay.
  Hıdır Ali Genç kardeşimizin böyle aramızdan gitmesi beni çok üzdü. Hiç tanımadığım halde resmine, o mahzunluğuna bakarak, gözlerimden yaşlar geldi. Yazık, çok yazık, gencecik, kabilyetli ve azimli bir genç.
  Bu ülkede Dersämläler nüfüslarına oranla çok kurban veriyorlar. Acaba niye? Dersimlilerin kaderinde bir bozukluk mu var? Bu bozukluk, bu kurbanlık nerden kaynaklanizor ? Acaba bu kurbanlık durum onların iyi niyetinden, temiz saflığından mı kaynaklanıyor? Neden terör kurbanları, işkazalarının kurbanları, askerlikte öldürülenlerin, öğrenci yurtlaarında, yürüyüşlerde öldürenler, kurbanlık olarak öne sürdürülenler neden Dersimli, neden Alevi, neden Zaza, neden azınlık, neden en fakir ailelerden geliyorlar?
  Bunun bir sosyolojik veya psikolojik araştırması yapılmış mı?

  Haq çêyê Hıdır Ali rê quwete bıdo, (Haq Hıdır Ali nin ailesine kuvvet versin. Zof halê gırano (Çok ağır bir durum). Zof derdo gırano!
  —————————

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen + twenty =

More in Dersim

To Top