Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Hıdır Genç, İşe Başladıktan 2 Gün Sonra ‘Asansör Sorumlu’ Yapılmış!

Haberler

Hıdır Genç, İşe Başladıktan 2 Gün Sonra ‘Asansör Sorumlu’ Yapılmış!

5 günlük işçi olan ve kazada hayatını kaybeden Hıdır Ali Genç’in inşaatta çalışmaya başladıktan 2 gün sonra asansör sorumlusu olarak tayin edildiği ortaya çıktı.

Hıdır Ali Genç, Okumak İçin İnşaatta Çalışıyordu haberini okumak için tıklayınız!

Dersimnews.com – Mecidiyeköy’de Torunlar İnşaat’ın rezidans inşaatındaki faciada kurban olan işçilerden Hıdır Ali Genç’in işe başladıktan 2 gün sonra “asansör sorumlusu” yapıldığı ortaya çıktı!

 Mecidiyeköy’de Torunlar İnşaat’a ait rezidans inşaatında 10 işçiye mezar olan asansörün sorumlularından Emrah Acar iki aydır asansörün arızalı olduğunu şirket yetkililerine söylediğini ancak önlem alınmadığını söyledi. VATAN gazetesinden Çağdaş Ulus’a konuşan Acar, 5 günlük işçi olan ve kazada hayatını kaybeden Hıdır Ali Genç‘in inşaatta çalışmaya başladıktan 2 gün sonra asansör sorumlusu olarak tayin edildiğini ifade etti.

Hıdır Ali Genç, üniversite harçlığını çıkarmak için yaz tatilinde inşaatta çalışıyordu.

Hıdır Ali Genç, üniversite harçlığını çıkarmak için yaz tatilinde inşaatta çalışıyordu.

Mecidiyeköy’de yıkılan Ali Sami Yen Stadı’nın arazisine Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından, yapılan rezidans inşaatında işçileri taşıyan asansör önceki akşam 32. kattan yere çakıldı. 10 işçi yaşamını yitirdi. İnşaatta asansör sorumlusu olarak çalışanlardan biri olan Emrah Acar, şunları anlattı: “Asansör raylı sistemle çalışıyordu. 37 katlı binanın 31’inci katına geldiğinde asansörün otomatik olarak fren sistemiyle durması gerekiyordu. Ancak 2 aydır ‘switch’ denilen durdurma mekanizması çalışmadığı için asansör raydan çıkıp 32. kata fırlamış. 32. katta bulunan tahtayı parçaladıktan sonra da hızla eksi 4’e çakılmış. Bu nedenlede feci şekilde can verdiler.”

Vardiyayı Devrettim ve…

Acar’ın anlattığına göre işe başlayalı beş gün olan ve kazada yaşamını yitiren Hıdır Ali Genç’i üç gün önce ‘asansör sorumlusu’ yaptılar: “Ben akşamları eve giderken yerime o bakıyordu. Önceki akşam da 17.30’da vardiyayı devrettim. Siz de bilirsiniz ki 3 günlük adamın bu asansörden sorumlu tutulması normal değil. Biz iki aydır bu asansörün raydan çıktığını bildiğimiz için asansör raydan çıktığı zaman ‘acil stop’ düğmesine basarak asansörü sağa sola çarpıtarak durdurmayı başarıyorduk. Hıdır’ı da acil stop düğmesine  basması için uyarmıştım. Sanırım basamamış. Gerçi bassa bile yine durmamış olabilir. İki aydır asansörün durmasını sağlayan mekanizmanın çalışmadığını yetkililere söyledim. Dinlenilseydi bu facia yaşanmazdı.”

Makina Mühendisleri İstanbul Şube Başkanı Zeki Arslan ise şantiyedeki cihazların eğitimli nezaretçiler tarafından kullanılması ve günlük bakımının yapılması gerekir” dedi.

Asansör bir ay önce de düştü’

ŞANTİYEDE görevli işçilerin anlatımlarında en dikkat çekici olan düşen asansörün sık sık bozulmuş olmasıydı. İşte işçilerin anlattıkları:

– Kazadan önce de asansör arıza yaptı. Kilitlendi. Sürekli kilitleniyor zaten. Servis gelmiyor. Elektrikçiler geliyor ve kilidi açıyor. Asansör çalışmaya başlıyor. Bir ay önce de düşmüştü.

– Bu kazanın olacağı belliydi zaten. İnsanları içine yüklerle yığıp gönderiyorlar. Hiçbir kontrol yok. Sürekli arızalanıyordu. Bir baret veriyorlar o kadar. Başka önlem yok.

–  Kazanın meydana geldiği binada 2 tane asansör var. Bunların ikisi de sürekli arızalanan asansörler. Biz bunlarla ilgili daha önceden de şirkete uyarıda bulunduk. Bundan iki hafta önce içerisinde işçi bulunan asansör 20. kattan aşağıya düştü. Ama asansörde hız kesici paraşüt olduğu için durdu. O olayda işçiler yara almadan kurtuldu.

– Orada birebir yaşayan benim. Adım Hüseyin Yıldız. Daha önce o animak (yük asansörü) B4 dediğimiz yere çakıldı. Alçaktan çakıldığı için içindeki arkadaşlarımıza bir şey olmadı. Biz bunu dile getirdik. Her gün arıza. Şeflerimize söylüyoruz. Animak her gün arıza yapabilir mi diye.  Bunu bizzat ben kendim dile getirdim. İlla birkaç kişinin ölmesi mi lazım önlem alınması için.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 × one =

More in Haberler

To Top