Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

JİTEM’in İşkenceyle Öldürdüğü Ayten Öztürk İçin Anıt Yapıldı

Dersim

JİTEM’in İşkenceyle Öldürdüğü Ayten Öztürk İçin Anıt Yapıldı

Dersim’in Mazgirt İlçesi Akpazar Beldesi’nde 1992 yılında ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım tarafından çalıştığı tuğla fabrikasından kaçırılarak, işkence ile öldürüldüğü iddia edilen Ayten Öztürk için doğduğu Başakçı Köyü’nde anıt mezar yaptırıldı.

ayten-ozturk-aniti

Ayten Öztürk’ün annesi Dilif ve babası Hıdır Öztürk

Mazgirt İlçesi’ne bağlı Akpazar Beldesi Kepektaşı Köyü’ndeki tuğla fabrikasında çalışan Ayten Öztürk, iş çıkışı evine gittiği sırada görgü tanıklarının iddiasına göre ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım ve adamları tarafından zorla bir araca bindirilerek kaçırıldı. Öztürk’ün kaçırılmasından kısa bir süre sonra, Elazığ il merkezi yakınındaki asri mezarlıkta tek kolu dışarıda kalan gömülü bir kadın cesedi çobanlar tarafından bulundu. Yapılan araştırmada öldürülen kadının Ayten Öztürk olduğunu saptandı, ailesi de cesedi teşhis etti. Otopside vücudunun bir çok yerinde işkence izleri bulunan Öztürk’ün gözlerinin de oyulduğu belirlendi. Öztürk’ün cesedi daha sonra ailesi tarafından Dersimin’in merkeze bağlı Başakçı Köyü’ne defnedildi.

BULUNDUĞU ŞEKİLDE ANIT MEZAR YAPTIRILDI

İşkence edilerek öldürülen Ayten Öztürk’ün babası Hıdır Öztürk, 22 yıl aradan sonra kızı için anıt mezar yaptırdı. Başakçı Köyü’nde yapılan anıt mezarın açılışı için düzenlenen törene baba Hıdır Öztürk, anne Dilif Öztürk, Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle çok sayıda vatandaş katıldı.
Anıt mezarın Ayten Öztürk’ün 1992 yılında cesedin bulunduğu şekilde dizayn edilmesi dikkat çekti. Anıt mezarın açılışından önce ve sonra mezarda Alevi geleneklerine göre mum yakılıp lokma dağıtıldı.

ayten-ozturk-aniti2

Ayten Öztürk için yapılan anıt

“KIZIMIN GÖZLERİNİ OYDULAR”

Ayten Öztürk’ün babası Hıdır Öztürk, kızı için yazdığı Dersim isimli şiiri okudu. Duygusal anlar yaşayan ve gözyaşlarına hakim olamayan Hıdır Öztürk’ün şiiri katılımcıları da ağlattı.
Kızının tuğla fabrikasında çalıştığını belirten Öztürk, konuşmasında şunları söyledi:
“JİTEM elemanı Yeşil ve adamları kızımı kaçırdı. Diyarbakır’a götürüp işkence ile öldürdüler. Kızımın gözlerini oydular. 22 yıldır kızımın davası için uğraşıyorum. TBMM İnsan Hakları Komisyonu başta olmak üzere Başbakan, Cumhurbaşkanı ve birçok makama başvurdum. Yeşil hala yaşıyor ve kimse onu yakalamıyor. Şu ana kadar davada hiçbir gelişme olmadı. Dönemin yetkilileri hiçbir şekilde çağırılıp ifadeleri bile alınmadı. Kızımın cesedi bulunduğunda gözleri oyulmuş, vücudu parçalanmıştı. Kızımı toprağa gömmüşlerdi ve bir çoban buldu. Bir eli dışarıdaydı. Ben de bu eli dışarıda olacak şekilde anıt mezar yaptırdım ve kızımın dışarıda kalan bu eli her zaman adaletin yakasında olacak. Kızımın katillerini bulmayan yetkililerin yakasında olacak. Yeşil’in yakasında olacak. Kızımın hesabını sormadan ölmek istemiyorum.”

YEŞİL’İN YARGILAMASI DEVAM EDİYOR

Konuşmaların ardından üzerinde ‘Bu Adaletsizliğin Sembolüdür’ yazısının Türkçe, Kürtçe ve Zazaca yazıldığı anıt mezarın açılışı gerçekleştirildi. Anıt mezarın şekliyle ilgili bir soruyu cevaplayan Baba Hıdır Öztürk, mezarı kızının cesedinin bulunduğu şekilde dizayn ettiklerini söyledi. Yeşil’in hayatta olduğunu ve ara ara Silopi’ye gittiğini belirten Öztürk, devletin de bunu bildiğini ifade etti.

Ayten Öztürk’ün öldürülmesine ilişkin olarak Yeşil Kod adlı Mahmut Yıldırım’ın firari sanık olarak yargılandığı davanın da Elazığ Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ettiği öğrenildi. 8 yıldan bu yana devam eden davanın Yeşil’in bulunamaması nedeniyle sonuçlanmadığı belirtildi.

Ferit DEMİR – (DHA)

Sosyal medyada paylaşın
        
   
2 Comments

2 Comments

 1. Usaro Newe

  14/09/2014 at 20:47

  Zof karo hewlo, pilo, semto. Mordem ke na zulum sero kıtav mevezo, heykel (kemerbest) mevezo, se bıkero ke ho vira mekero!
  Hardê made herwaxt goni sona, xortê ma rew ho vira bena!

  Haq quwetê ma u bi do, wa u bırau do!

 2. Dersimiz

  16/09/2014 at 15:26

  ALCAK SEREFZIZ KATILER RUHU INSANLIGI AHLAKI DINI OLMAYAN BU ZALIMLERIN ONLARI KORUYAN YAKALAMIYAN BÜTÜN INSANLAR KATIL ZALIM DINSIZ INSANLARDIR TIPKI YESILGIBILER!!!
  Haku tala rahmet berore ci werte gul sosunode bomau pire4 braoreki Hak sawir cido sare xo wesbo!!!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen + 20 =

More in Dersim

To Top