Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Tunceli Üniversitesine Yapılacak Camiye Cemevi Kılıfı

Dersim

Tunceli Üniversitesine Yapılacak Camiye Cemevi Kılıfı

Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, üniversite kampüsünde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından cami, hayırseverler tarafından da cemevi yaptırılacağını söyledi.

tunceli-uv-cami-yapilacak

Dersimnews.com – 100’den fazl caminin olduğu Alevi kenti Dersim’de cami sayısı yetersizmiş gibi bir cami de üniversite kampüsüne yapılacak. Halkın tepkisini çekmemek için cami projesine cemevi de dahil edilmiş. Ancak cemevinin yapılması işi hayırseverlere havale edilirken cami Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılacak.

2014-2015 akademik yılı öncesi Üniversite Senato Toplantı Salonu’nda rektör yardımcıları ve ilgili daire başkanlarıyla basın toplantısı düzenleyen Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, üniversite kampüsünde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından cami, hayırseverler tarafından da cemevi yaptırılacağını söyledi.

Rektör  Boztuğ, bu yıl Tunceli Üniversitesi’ne 2 bin öğrencinin kayıt yaptırdığını; bu sayıyla üniversitenin öğrenci sayısının 6 bin 643’e ulaştığını söyledi.

KAMPÜSE CAMİYİ DİYANET YAPACAK

Tunceli Üniversitesi kampüsünde cami ve cemevi yaptırılması için kendilerine talepler geldiğini kaydeden Rektör Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, “Ankara’da Diyanet İşleri Başkanlığını ziyaret ettik. Diyanet İşleri Başkanlığının önerisiyle kampüsümüzde bir cami yaptıracağız. Onlar yaptıracaklar projesini biz yapacağız. Caminin yanısıra bir de cemevi yaptırıyoruz. Her ikisi de kampüsümüzün mimari yapısıyla uyumlu olacak. Proje çalışmalarına başlandı. Önümüzdeki Nisan Mayıs gibi hem cemevimizin hem de camimizin temelini atmış oluruz. Batı tarafından cemevi, Doğu tarafında da cemevi yaptırmayı planlıyoruz” dedi.

MESCİT YETERSİZMİŞ!

Cami ve cemevi yaptırılması konusunda kendilerine başvurular olduğunu kaydeden Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, “Üniversitemizde cami yok. Önemli bir ihtiyaç. Bin 600 kişi dilekçe vererek mescit istedi. Biz de yemekhanenin altını onlara ayırdık. Yeni kurulan bir üniversiteyiz. Bu açıklığı gidermemiz, insanların ibadet ihtiyaçlarına saygı duymamız lazım. Bunun bir camide yapılması kadar doğal bir şey olamaz. Böyle bir teklifi geri çeviremezdik. Kendilerine teşekkür ediyoruz.

CEMEVİNİ HAYIRSEVERLERE HAVALE ETTİ

İnşallah cemevi konusunda da hayırsever işadamlarımızı motive ederek; onlarla görüşerek üniversitemizde cami ve cemevini öğrencilerin ve personelimizin hizmete sunmuş oluruz. Bizim yöremizde cemevi yapmak kadar doğal bir şey olamaz. Öğrenci ve personelden de bu konuda talep var. Cami konusunda olduğu gibi. Artık Türkiye demokratikleşiyor. Ekonomisi refah bir toplum haline geldikçe bunlar sorun olmaktan çıkıyor. Barış ve uzlaşma içerisinde en iyi orta yolu bulmaya doğru gidiyoruz” diye konuştu.

CEMEVİ BAHANE ASIL AMAÇ CAMİ

Tunceli Üniversitesi senatosunun cemevini öne sürerek kampüs içerisinde cami yapmasına Dersim halkı tepkili. Bir Alevi kentinde haddinden fazla cami olduğunu söyleyen vatandaşlar, amacı gençlere bilimsel eğitim vermek olan bir kurumun ibadet yerleriyle uğraşmasının anlamsız olduğunu dile getiriyorlar.

Vatandaşlar üniversitenin halkın tepkisini çekmemek için cemevi ismini kullandığını, asıl amacın cami yapmak olduğunu düşünüyorlar.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × one =

More in Dersim

To Top