Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

AYM, TİB’in İnterneti Engelleme Yetkisini İptal Etti

Haberler

AYM, TİB’in İnterneti Engelleme Yetkisini İptal Etti

Anayasa Mahkemesi Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB)’e dört saat içinde internet içeriğine erişim yetkisi veren torba yasa hükmünü iptal etti.

anayasa-mahkemesi

Dersimnews.com – Anayasa Mahkemesi, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB)’in interneti kapatabilme yetkisini iptal etti.

CHP’nin başvurusu üzerine verilen iptal kararıyla ayrıca TİB’e verilen internet trafik bilgileri toplama yetkisi de iptal oldu.

Eylül ayında Meclis’te kabul edilen ve içeriğinde tüp bebekten Soma’daki maden kazasının ardından getirilen iş güvenliği tedbirlerine kadar bir dizi düzenlemenin olduğu torba yasada, internet içeriğine erişimin engellenmesi yetkisi, TİB başkanının talimat vermesi halinde mahkeme kararına gerek olmaksızın 4 saat içinde gerçekleşecek şekilde düzenlenmişti.

Bu düzenlemeye göre içeriğe erişim önce engelleniyor, sonra mahkemeye taşınıyordu.

Düzenlemeye gerekçe olarak, “Milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi nedenlerinden bir veya birkaçına bağlı olarak, gecikmesinde sakınca bulunan haller” gösterilmişti.

Yasa gündeme geldiğinde bu düzenlemeye internet ortamına sızan ve aralarında MİT müsteşarı Hakan Fidan ve o dönemde dışişleri bakanı olan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da olduğu yetkililerin Suriye ile ilgili toplantısına ait olduğu iddia edilen ses kaydının yol açtığı yorumları yapılmıştı.

Hükümet daha önce Twitter ve Youtube’a erişimi engellemiş, sosyal medya siteleri haftalarca kapalı kaldıktan sonra Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararları ile açılmıştı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five + 9 =

More in Haberler

To Top