Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Ethem’i Öldüren Polis Şikayetçi: Sarısülük Ailesine 10 Yıl Hapis İstemi

Haberler

Ethem’i Öldüren Polis Şikayetçi: Sarısülük Ailesine 10 Yıl Hapis İstemi

Ankara’daki Gezi eylemlerinde Ethem Sarısülük’ü başından vurarak öldüren polis Ahmet Şahbaz’ın şikayetiyle Sarısülük ailesi hakkında 10 yıl 5 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Birgün’den Elçin Yıldıral’ın haberine göre Ankara’daki Gezi eylemlerinde hedef gözeterek Ethem Sarısülük’ün yaşamını yitirmesine neden olan ve 7 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan polis Ahmet Şahbaz’ın şikayeti üzerine Sarısülük ailesi hakkında dava açıldı. Şahbaz’ı darp ettikleri  öne sürülen  iddianamede, Sarısülük ailesi hakkında 10 yıl 5 aya kadar hapis cezası isteniyor. Aile hakkında istenen ceza Şahbaz’a verilen cezayla eşit neredeyse.

Ethem Sarısülük'ün annesi Sayfı Ana

Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfı AnaOlaylı geçen Sarısülük Davası’nın 23 Eylül 2013’deki ilk duruşmasında, 100 kadar sivil polisin mahkeme salonunda yer alması nedeniyle tartışma yaşandı, Sarısülük’ün avukatları, bu duruma itiraz ederek, sivil polislerin duruşma salonundan çıkartılmasını istedi. Bunun üzerine salondaki sivil polisler, “çıkmayacağız, kesin sesinizi” diyerek, Sarısülük ailesinin ve avukatlarının üzerlerine pet şişeler attı. Avukatların ısrarları sonucu dışarı çıkartılan sivil polisler, duruşma salonun dışında bekleyen izleyicilere ve tanıklara da saldırararak, iki tanığı da yaraladılar. Bu sırada peruk ve takma bıyık ile sakal takan sanık polis Ahmet Şahnaz da arka kapıdam salona alındı. Olayların dışarıya taşması üzerine ailenin avukatları ve Sarısülük ailesi salondan çıkarken, aile ile sanık polis Şahbaz yan yana geldi. Bu esnada sanık polis Şahbaz ile aile arasında arbade yaşandı ve Şahbaz’ın takma peruğu ve sakalı yere düştü. Adliye polisleri, sanığı arka kapıdan dışarı çıkartırken, duruşma da ertelendi.

Şikayet dilekçesinden: “Marjinal gruplar”…

Ailenin avukatları, tanıkların yaralanması ve hareket nedeniyle sivil polisler hakkında şikayetçi olurken, sanık polis Şahbaz da avukatları aracılığıyla ailenin kendisine hakaret ve darp ettiğini iddia ederek, aileden şikayetçi oldu. Şahbaz’ın avukatı, suç duyurusu metnine ailenin mahkemeye de hakareret ettiği yönündeki iddiasını da ekledi. Suç duyurusu metninde müştekilerin saldırgan tutumlarına, salon içindeki ve önündeki bazı marjinal grupların duruşmanın başından itibaren sanığa ve sanık vekillerine yönelik sözlü ve fiili saldırılar olduğunu buna rağmen duruşma salonunun güvenliğinin 5-6 adliye polisine emanet edildiği belirtilerek, böylelikle duruşma salolunun tamamen marjinal grupların kontrolüne geçtiği ve yapılan saldırı ve provakosyonlar neticesinde salonun terörize edildiği ifadesine de yer verildi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven + 15 =

More in Haberler

To Top