Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Munzur Özgür Akacak: Mahkeme Baraj Projelerini İptal Etti

Dersim

Munzur Özgür Akacak: Mahkeme Baraj Projelerini İptal Etti

Ankara 3’üncü İdare Mahkemesi  Munzur Vadisi’nde yapılması planlanan dördüncü HES projesini de iptal etti.

Dersimnews.com –  Munzur Vadisi üzerinde yapılması planlanan 4 HES projesi de mahkeme tarafından iptal edildi.

Mahkeme Munzur Vadisi’nde yapımı planlanan üç HES’e yönelik kararını dördüncü için de verdi: Hukuka aykırı ve ÇED yeterliliği yok. Davayı açan avukatlar Munzur’da bir daha baraj projesi yapılamayacağını söyledi.

munzur

 

Mahkeme, temmuz ayında, Munzur Milli Parkı’nda yer alan Konaktepe 1, Konaktepe 1 ve Bozkaya Baraj ve HES projelerini de hukuka aykırı ve ÇED yeterliliği olmadığı gerekçesiyle iptal etmişti

Son olarak iptal edilen Kaletepe HES projesine de 31 Ekim günü yapılan duruşmada aynı gerekçelerle iptal kararı verildi.

Dersim’de Baroya bağlı 5 avukatın 24 yurttaş adına açtığı davada, Ankara 3. İdare Mahkemesi Munzur Vadisi milli Parkında yapımı planlanan Kaletepe Barajı ve HES için Çevre ve Orman Bakanlığı (Devlet Su İsleri Genel Müdürlüğü) ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı işlemini iptal etti.

“Bir daha onaylanmaz”

Dört HES projelerinin iptali için mahkemeye başvuran avukatların yaptığı açıklamada, artık Munzur’da baraj projelerinin hayata geçirilmesinin mümkün olmadığı vurgulandı.

“Munzur Vadisi’nde projelendirilen hiçbir baraj ve HES projesi için ÇED olumlu kararı yoktu.

Bütün HES projeleri ÇED kararlarından muaf tutulmuşlardı. Mahkeme ÇED olumlu kararı alınmadan böyle bir projenin hayata geçirilmeyeceğini kesin bir kararla belirtiyor.

“Bu durumun özellikle milli parklarda hukuka aykırı olduğunu belirtiyor ev baraj projelerini iptal ediyor.

“Munzur Vadisi Milli Parkı’nda ÇED olumlu kararı alınması mümkün değil ve bu durumda Munzur Vadisi’nde bir daha herhangi bir baraj projesinin onaylanacağını hiçbir şekilde düşünmüyoruz.”

“ÇED SÜRECİ YENİDEN İŞLETİLSE DE ÇED OLUMLU KARARI ALMALARI MÜMKÜN DEĞİL”

Alınan iptal kararının ardından iktidarın, hükümetin bu projeleri hayata geçirmek konusunda ısrarlı olabileceğini ifade eden Avukat Özgür Ulaş Kaplan, “Bunu nasıl yapabilir. Yeni projelerle ÇED sürecini başlatıp ÇED raporu alarak ihale ve sözleşmeler yapabilir. Ancak Munzur Vadisi gibi bir milli parkın, böyle eşsiz endemik bitki türlerinin bulunduğu bir alanın çevre tahribatı yapılmadan bu projelerin hayata geçmesi mümkün değildir.  Bu anlamda ÇED raporu alabilmeleri mümkün değildir. Pülümür Vadisi ile ilgili baraj ve HES projesi vardı. O durumla ilgili de iptal davası açmıştık. Açtığımız davada ilgili şirket ÇED’den muaf olduğunu ileri sürmüştü. Yargılama aşamasında ÇED sürecini işletmek istediler. ÇED almak için halkı bilgilendirme toplantıları yapılır, ilgili kurumlardan görüş istenir. Projenin yapılmasının sizin açınızdan sakıncası var mı diye. Bu anlamda hem resmi kurumların görüşleri hem de halkın karşı çıkışı çok önemlidir. İlgili resmi kurumlar bu proje bizim için uygun değildir derse ÇED süreci sonlanmış oluyor. Pülümür Barajı ve HES’te de bu oldu” diye konuştu.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × four =

More in Dersim

To Top