Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Kaçak Avcılığa Karşı Dersim-Erzincan Sınırında Eylem

Doğa ve Çevre

Kaçak Avcılığa Karşı Dersim-Erzincan Sınırında Eylem

Dersimli sanatçılar Metin-Kemal Kahraman, köy muhtarları ile vatandaşlar, Dersim’de dağ keçilerine yönelik avlanmayı protesto etti.

pulumurde-eylem

 

Pülümür-Erzincan sınırında bir günlük oturma eylemi yapan protestocular, yetkililerden kaçak avcılığın önüne geçilmesi konusunda duyarlılık beklediklerini dile getirdi.

Dersim Pülümür-Erzincan sınırında bulunan Mutu’da bir araya gelen Dersimli sanatçılar Metin-Kemal Kahraman kardeşler, köy muhtarları ve vatandaşlar, “Dersim’in Kutsalları Katlediliyor Vicdanlar Sessiz” pankartı açarak bir günlük oturma eylemi yaptı.

Burada bir açıklama yapan Kemal Kahraman, “Dersim’de doğa katliamı yaşanıyor. Özellikle bizlerin kutsal kabul ettiği dağ keçileri hunharca katlediliyor. Başta Dersimliler olmak üzere çevre duyarlılığı olan kişi ve kurumlardan bu konuda bizlere yardımcı olmalarını bekliyoruz. Devlete karşı artık kendimizi savunmaktan yorulduk. Düşmana değil devlet yetkililerine karşı savunuyoruz. Devletten inancımıza, dilimize; kültürümüze saygı göstermesini bekliyoruz” dedi.

Pülümür İlçesi’ne bağlı Kırkmeşe Köyü Muhtarı Hıdır Eren ise; uzun yıllardan Erzincan’dan dağ keçileri avlamak için gelenler olduğunu belirterek, “Erzincan’dan gelen kaçak avcıların içinde kamu çalışanları da olduğu için bunlara müdahale edilmiyor. Yıllardır bu sorunu dile getirmemize rağmen şu ana kadar bir çözüm bulunabilmiş değil. Dersim’de ve tüm dünyadaki bütün canlıları korumak ve saygı duymak zorundayız” diye konuştu.

Pelitli Köyü Muhtarı Çetin Aydın ise; dağ keçilerinin doğanın güzelliği olduğunu dile getirerek, “Kaçak avcılığın önüne geçmek konusunda yetersizlik varsa muhtarlar olarak bize araç versinler bizler yakalayalım” şeklinde konuştu.

Sabah saatlerinde oturma eylemi yapan protestocular akşama doğru sessizce dağıldı.

Haber : Ercan Topaç
Foto: İsmail Yoleri

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 4 =

More in Doğa ve Çevre

To Top