Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Ali İsmail Korkmaz Davası: Son Tekme Yargıdan!

Gündem

Ali İsmail Korkmaz Davası: Son Tekme Yargıdan!

Ali İsmail Korkmaz’ı öldüren katil polislere AKP yargısı “iyi hal indirimi” uyguladı. Katillere 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi

Dersimnews.com  – Ali İsmail Korkmaz’ı döverek öldüren katillere AKP yargısı ödül gibi ceza verdi. Ali İsmail’in katili polisler 4 yıl 2 ay hapis cezası aldı.

ali-ismail-korkmaz-davasi

Eskişehir’de düzenlenen Gezi eylemi sırasında sokak ortasında polisler ve sivil vatandaşlar tarafından dövülerek  katledilen 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz davasında vicdanları sızlatan kararlar çıktı. Mahkeme, sanıkların suçunu “kasten adam öldürme” olarak değil, “kasten yaralama suretiyle ölüme sebebiyet verme” şeklinde değerlendirdi.

Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesine ilişkin davanın Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen yedinci duruşmasında sekiz sanık hakkında karar açıklandı.

Mahkeme cezaları “kasten yaralayarak ölüme sebebiyet vermek” suçundan verdi, iyi hal indirimi uyguladı.Tutuklu polise 10 yıl 10 ay, tutuklu dört kişiye üç yıl dört ay ceza verildi. Tutuklu bir kişi tutuklu kaldığı süre nedeniyle tahliye edildi. Tutuksuz üç polisten ikisi beraat ederken, bir polise on yıl ceza ve tutuklama kararı geldi.

Karar şöyle:

* Mahkeme, tutuklu polis sanık Mevlüt Saldoğan hakkında kasten öldürme suçlamasından değil “kasten yaralayarak ölüme sebebiyet vermekten” 13 yıl hapis cezası verdi ancak bu cezaya indirim uygulayarak 10 yıl 10 aya düşürdü.

* Tutuksuz polis sanıklardan Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin‘inayrı ayrı beraatlerine,

* Tutuksuz polis Yalçın Akbulut‘un 12 yıl hapis ceza ile cezalandırılmasına, indirim ile 10 yıl hapis cezasına ve tutuklanmasına,

* Tutuklu sanıklar İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever hakkında ayrı ayrı sekiz yıl hapis cezasıyla cezalandırılmalarına, bu cezaya 1/6 oranında indirim yapılarak altı yıl sekiz ay hapis cezası verilmesine ve tutukluluklarının devamına,

* Tutuklu sanık Ebubekir Harlar‘ın sekiz yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, eylemi yardım derecesinde kaldığından indirim ile üç yıl dört ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına, tutuklu kaldığı süre gözönüne alınarak tahliyesine karar verildi.

Duruşma salonundan karar tepkiler geldi. Salonda “Ali İsmail Korkmaz”, “Biz bitti demeden bu dava bitmez” ve “Anaların öfkesi katilleri boğacak” sloganları atıldı.

 

Ali İsmail’e son tekmeyi atarak öldüren tutuklu TEM polisi Mevlüt Saldoğan, toplamda 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. İnfaz Yasası’na göre Saldoğan, 4 yıl 8 ay 28 gün sonra cezaevinden çıkacak.

Ali İsmail’in annesi Emel Korkmaz, karara “Lanet olsun böyle adalete!” diye tepki gösterdi. Duruşma salonunda izleyicilerin tepkisi artınca, bir polisin silah çektiği belirtildi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 + 14 =

More in Gündem

To Top