Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Sırrı Öztürk Hayatını Kaybetti

Haberler

Sırrı Öztürk Hayatını Kaybetti

Sorun Yayınları Kolektifi kurucusu Sırrı Öztürk hayatını kaybetti. Dersim kökenli Sırrı Öztürk, Türkiye işçi hareketinin en önemli figürlerinden biriydi.

Dersimnews.com Sorun Yayınları Kolektifi kurucusu ve emekçisi Sırrı Öztürk hayatını kaybetti.

2009’dan beri kanser hastalığıyla mücadele eden Sırrı Öztürk, bugün (27 Ocak) tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Türkiye sosyalist hareketinin emektar mücadele insanlarından biri olan Sırrı Öztürk’ün ölüm haberi http://www.sorunyayinlari.net/ sitesinden duyuruldu.

Sırrı Öztürk’ün cenazesi yarın saat 15.30’da Gazi Cemevi’nden alınarak Gazi Mezarlığı’nda doğaya teslim edilecek.

Sırrı Öztürk, 15-16 Haziran 1970 İşçi Direnişi’nin örgütleyen isimlerin başında geliyordu.

Sırrı Öztürk

Sırrı Öztürk

İŞÇİ SINIFINA ADANMIŞ BİR HAYAT: SIRRI ÖZTÜRK

Komünist kimliğiyle bilenen Sırrı Öztürk, aslen Dersim Ovacık kökenli.  1932 Erzurum Aşkale doğumlu olan Sırrı öztürk işçilik, teknik öğretmenlik, kamyon şoförlüğü ve yayıncılık yaptı. 60 yıla ulaşan siyasi yaşamında sendikal örgütlenmelerde ve siyasi partilerde çalıştı. Kocaeli Sendikaları birliği’nin kuruluşunda yer aldı, işçi örgütlenmeleri ve sayısız grevde görev yaptı.

1962 yılında TİP’e üye oldu. TİP’te Yalova ilçe yöneticiliği ve Kocaeli il sekreterliği yaptı. 1963 yılında Türkiye Maden-İş üyesi oldu ve türkkablo işyerinde baş temsilci seçildi. 1965-69 yılları arasında Türkiye Maden-İş Sendikası genel yönetim kurulunda görev yaptı. 16 şubat 1969’daki kanlı pazar olayında aktif olarak yer aldı ve ölümden döndü. Türkiye işçi sınıfının en büyük kalkışması olan 15-16 Haziran 1970 Direnişinin örgütleyicilerinden biri olarak en ön safta yer aldı ve tutuklanıp yargılandı.

12 Mart rejimi tarafından 1971’de yargılanıp hapsedildi ve eylül 1975’e kadar hapiste kaldı. tüm siyasi yaşamında komünistlerin birleşip işçi sınıfı partisi’ni örgütlemesi görevini gündeminden düşürmedi. 12 Eylül’den bir hafta önce yeniden gözaltına alındı. 1975 yılından beri sürdürdüğü yayıncılık yaşamında da sayısız kereler yargılandı, tutuklandı, yayınladığı eserlerden dolayı aylarca hapis yattı.

Bugüne kadar tümü sosyalizmin sorunlarına çözüm arayan 30’dan fazla kitap yazıp yayınladı. Ayrıca, Sorun Birleşik Sosyalist dergi, Sorun Polemik dergisi, Sanat Cephesi dergisi, İşçi Birliği Gazetesi ve Kırmanciya Belekê dergilerini yayınladı.

Temmuz 2009’dan beri kanser illetiyle boğuşan ve defalarca operasyon geçiren Sırrı Öztürk, ağır hastalığına rağmen işçi sınıfı partisinin örgütlenmesi çalışmalarına son günlerine kadar katkıda bulundu.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 3 =

More in Haberler

To Top