Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

‘Beni Sen Öldür / Maraş 78’ Kitabına Soruşturma

Haberler

‘Beni Sen Öldür / Maraş 78’ Kitabına Soruşturma

Yazar Aziz Tunç’un Maraş Katliamı’nı anlatan  ‘Beni Sen Öldür / Maraş 78’ kitabı hakkında soruşturma başlatıldı.

Bir ay önce yayınlanan ‘Beni Sen Öldür/Maraş 78′ kitabının yazarı Aziz Tunç ve kitapla ilgili yazı yazan gazeteci Nedim Şener hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma Malatya Cezaevi’nde silah kaçakçılığından yatan bir hükümlünün kitabı okumadan yaptığı şikayet nedeniyle başladı!

beni-sen-oldur-maras78

 

Bir ay önce çıkan ‘Beni Sen Öldür / Maraş 78′ kitabının yazarı Aziz Tunç ve kitabın arka kapak yazısını yazan gazeteci Nedim Şener hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın başlatılma gerekçesi ise Malatya Cezaevi’nde silah kaçakçılığından yatan R.T. adlı bir hükümlünün ihbarı. Evrensel gazetesinden Eda Yıldırım’ın haberine göre, savcılık kitabı okumadığını söyleyen R.T.’nin, “Bu kitap ülkeyi böler” şikayetiyle hem yazar Aziz Tunç hem de kitabın arka kapak yazısını olarak verilen gazeteci Nedim Şener’in eleştiri yazısı hakkında soruşturma açtı.

Tutuklu R.T. cumhuriyet savcılığına sunduğu şikayet dilekçesinde, Şener’in yazısının, “Belli bir zümreyi barbarlık yapmış gibi” gösterdiği ileri sürülerek, kitabı okumadığını ancak Şener’in yazdığı gibiyse toplumu kin ve nefrete sürükleyeceğini savundu. Dilekçede, “Ben henüz kitabı okumadım. Bu konuda yorum yapmayacağım ama Nedim Şener’in anlattığı gibi bir kitapsa da yalan yanlış doldurularak toplumu kin ve nefrete sürüklediği açıktır. Bu durum kamu düzenini ve güvenliğini, hukuk devletini ve kamu sağlığını bozma yönünde ihlaldir” denildi.

R.T, Şener ve Tunç hakkında davacı olmasının nedenini, “Bir milliyetçi olarak yani terör örgütleriyle aynı kareler yerleştirilen kesimin taraftarı olarak şahsım ve siyasi kimliğim adına davacıyım” diye açıkladı. R.T’nin dava dilekçesinde ayrıca Tunç için ‘sözde yazar’, Şener’in yazısı için ‘sözde haber’ ifadeleri kullanıldı.

ŞENER KİTABI NASIL ANLATMIŞTI?

Nedim Şener’in, hem Posta gazetesinde hem de kitabın arka kapağında yayınlanan yazısı şu şekilde:

“Bir kadın kocasına hangi durumda, “Beni onların eline bırakma, beni sen öldür” der. Ellerinde, bıçaklar, tabancalar, satırlar olan zalimlerin canına, malına, ırzına saldırmak için sokak kapısını tekmelediğini bilmek, çocuklarınla ölümü beklemek nasıl zor bir duygu. İşte, Ümmühan Doğan, Maraş katliamı sırasında tüm bunları yaşadı ve kocasına, “Onların eline bırakma, beni sen öldür” dedi. Canından öte, namusunu korumak için. O yüzden insan soyunun yaptığı en aşağılık katliamlardan biridir Maraş katliamı. Altı aylık Yılmaz Baz’ı, karnında taşıdığı sekiz aylık bebeğiyle Esma Suna’yı, 11 yaşındaki Hatice Görür’ü 90’a yakın kişiyle birlikte vahşice öldürürken göstermiştir bu yüzünü. Failleri hâlâ aramızda bu katliamın. O katiller nasıl uyuyor, neler görüyorlar rüyalarında acaba? Bir de onların katlettikleri var belleklerimizde, yalnızca rakam olarak kalan, 36 yıl sonra isimleri hafızalarımızdan silinen. Araştırmacı yazar Aziz Tunç, bu kitabıyla işte belleğimizde yalnızca rakam olarak kalan insanlarımızın isimlerini tek tek hatırlatıyor. Kitabı okuyunca göreceksiniz; yalnız isimleri hatırlatmakla kalmıyor onlara yeniden can veriyor. Ama bizi götürdüğü zaman dilimi kurbanların son anları. Bıçakla, satırla kesilen, kurşunlanan, yakılan insanların çığlıklarını, acılarını duyuyorsunuz kulaklarınızda. Maraş katliamı hakkında çok şey yazıldı. Ama bu kitap gibisi yok. 2011’de Maraş Kıyımı kitabını yazan Aziz Tunç, şimdi kurbanların hikayelerini bize getiriyor. Artık o isimler unutulmamak üzere hafızamıza ve tarihe kazınıyor. Biz bu çalışma nedeniyle Aziz Tunç’a çok şey borçluyuz. Ama Maraş katliamı hakkında ikinci kitabını yazan Aziz Tunç da bize üçüncü bir kitap borçlu… Çünkü sıra üçüncü bir kitapla bu katliamı yapanların hikayelerini yazmaya geldi. Devlet bu katliamlarla yüzleşme niyetinde değil. Ama failler yüzleşebilir. Emin olun o yüzleşmeyi de ancak kaleminden mürekkep değil, vicdan damlayan Aziz Tunç gerçekleştirebilir.”

________________________________________________________

‘Beni Sen Öldür / Maraş 78’ kitabına soruşturma

Yazar Aziz Tunç, hırsızlık ve yaralama suçlarından hüküm giyen ve Malatya Cezaevi’nde cezasını çeken R.T.’nin şikayeti üzerine, Kahramanmaraş olaylarını anlatan son kitabı ‘Beni Sen Öldür / Maraş 78’ için hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmasına tepki gösterdi.

aziz-tunc

Yaklaşık 1,5 ay önce çıkan kitabı hakkında yapılan şikayet üzerine kitabın arka kapak yazısını yazan ve kitabı gazetesindeki köşesine taşıyan gazeteci-yazar Nedim Şener ile birlikte geçtiğimiz günlerde ifade verdiğini söyleyen Aziz Tunç, “Bu kişi, şikayet dilekçesinde kitabı okumadığını belirtmesine rağmen, hiçbir savcı ‘Sen şu kitabı bir oku da, ondan sonra bu iddialar var mı yok mu bir anlayalım’ demiyor ve bu konuda hakkımızda kısa sürede somut işlem yapılıyor” dedi.

“NEDİM ŞENER’İN YAZISIYLA KİTABIMDAN HABERDAR OLUP ŞİKAYETÇİ OLDU”
Aziz Tunç, konuyla ilgili olarak İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Tunç,“Kahramanmaraş katliamını konu alan kitabımın ilki, 2011 yılında ‘Maraş Kıyımı’ olarak çıktı. O kitapta, öldürülenlerin kim olduğu bilinmiyordu. Bunun gibi bazı eksiklikler tespit ettim. Ardından sahaya çıkarak 1,5 yıl boyunca bölgede dolaşarak Kahramanmaraş katliamında kimlerin öldürüldüğünü tespit eden, onların hayathikayelerini anlatan, yaşamlarına dair anekdotları içeren ‘Beni Sen Öldür / Maraş 78’ adlı kitabımı yayımladım. Nedim Şener, bu kitabımın arka kapak yazısını yazdı ve ayrıca bu kitap üzerine gazetesindeki köşesinde de bir yazı kaleme aldı. Malatya Cezaevi’nde hırsızlık ve yaralama suçları olan bir kişi, Nedim Şener’in köşe yazısıyla haberdar olduğu kitabım nedeniyle hakkımızda İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na şikayette bulunuyor. Bu kişi, şikayet dilekçesinde kitabı okumadığını belirtmesine rağmen, hiçbir savcı, ‘Sen şu kitabı bir oku da, ondan sonra bu iddialar var mı yok mu bir anlayalım’ demiyor ve bu konuda hakkımızda kısa sürede somut işlem yapılıyor. Bu suç duyurusu nedeniyle ben ve Nedim Şener geçtiğimiz günlerde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ifade verdik” dedi.

“MARAŞ KATLİAMINA DAİR HİÇBİR ŞEYİN ORTAYA ÇIKARILMASI İSTENMİYOR”
Konuşmasında, “Bu şekilde bize yapılmak istenen şudur; Maraş katliamına dair hiçbir şeyin ortaya çıkarılması istenmiyor” diyen Tunç, “Bu katliamın açığa çıkması birilerinin işine gelmiyor. Maraş katliamı ya da Türkiye ‘de yaşatılan diğer katliamlarla ilgili, bunları gerçekleştirenler tarih önünde bir şekilde mutlaka yargılanacaklardır. Bu tür engelleyici tutumlarla bunun engellenmesi mümkün değildir” diye konuştu.

Aziz Tunç ayrıca, şikayet dilekçesinde hakkında ‘yazar müsveddesi’ ve ‘sözde yazar’ ifadeleri nedeniyle R.T. hakkında suç duyurusunda bulunacağını da açıkladı.
Öte yandan, aralarında İnsan Hakları Derneği’nin de bulunduğu bazı sivil toplum örgütleri de, yazar Aziz Tunç ve Nedim Şener hakkında soruşturma başlatılmasını yaptıkları basın açıklamasıyla kınadı.

radikal

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − 1 =

More in Haberler

To Top