Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Erzincan PSAKD Yöneticisi Gezi Eylemlerine Katıldığı için Tutuklandı

Haberler

Erzincan PSAKD Yöneticisi Gezi Eylemlerine Katıldığı için Tutuklandı

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin Erzincan yöneticilerinden Hasan Sınırtaş, Erzincan’da katıldığı Gezi eylemlerinden dolayı “yasadışı terör örgütü üyesi” iddiasıyla tutuklandı.

 

Dersimnews.com – Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin Erzincan yöneticilerinden Hasan Sınırtaş’ın evine işyerine  polis tarafından baskın yapılarak gözaltına alındı.

hasan-sinirtas

Sınırtaş’ın katıldığı bütün PSAKD eylemleri “yasadışı örgüt faaliyeti” sayıldı.  Erzincan’da nöbetçi mahkemeye sevk edilen Sınırtaş tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Emniyete götürülen ve hakkında 41 sayfalık bir “suç listesi” hazırlanan Snırtaş’ın neredeyse katıldığı bütün PSAKD eylemleri o suç listesinde yer aldı. Sınırtaş’a yöneltilen suçlamalar arasında “Haziran Direnişi sırasında katıldığı bir eylemde polise tekme atmak, Binali Yıldırım protestosuna katılmak” gibi iddiaların da yer aldığı belirtildi.

HUKUK SKANDALI

Hasan Sınırtaş’ın tutuklanmasıyla ilgili Dersimnews.com’a bilgi veren Erzincan Barosu avukatlarından Av. Sezai Demirbilek, kararı hukuk skandalı olarak yorumladı.  “AİHM adil yargılama” ilkelerinin ihlal edildiğini belirten Av. Demirbilek, önceden polis tarafından hazırlanmış fezleke ile savcı karar vermiştir.
Sınırtaş’ın Dersim 38 Anmasına, Maraş Anmasına katılması, Gezi Eylemine katılması gibi demokratik hakları “terör örgütüne üye olmakla” suçu sayılmıştır. Bu eylemler nedeniyle TKP-ML örgütü üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanmıştır. Savcılığın kararı tam bir hukuk skandalıdır. Adil yargılama ilkesi ihlal edilmiştir. Hasan Sınırtaş derhal serbest bırakılmalıdır”. dedi.

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five − two =

More in Haberler

To Top