Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

CHP’nin İzmir Adayı Özcan Purçu: Adaylığım Romanlar için Bir Milat

Haberler

CHP’nin İzmir Adayı Özcan Purçu: Adaylığım Romanlar için Bir Milat

CHP, Roman Özcan Purçu’yu İzmir’den 5. sıradan kontenjan adayı gösterdi. Türkiye’de ilk kez bir Roman seçilecek yerden milletvekili adayı gösterildi.

 

Dersimnews.com – CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Romanlara verdiği sözü tutu. Türkiye’de ilk kez bir Roman seçilecek yerden milletvekili adayı gösterildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Özcan Purçu’yu İzmir’den 5. sıradan kontenjan adayı gösterdi.

ROMANLARIN MECLİS’TE TEMSİLCİSİ OLACAK

Türkiye’de en çok ezilen ötekileştirilen halk olan Romanlar bugüne kadar hiç temsil edilememiş olması Türkiye açısından büyük bir ayıp. Özcan Purçu‘nun adaylığı bu açıdan tarihi bir öneme sahip.

Aday gösterilmesi ile ilgili konuşan Özcan Purçu, yarın 8 Nisan Dünya Romanlar Günü olduğunu hatırlatarak “Parti ayrımı olmaksızın tüm Romanlar için gerçek bir bayram oldu” dedi.

“Yıllardır süren koca bir ayıp bitti. Hatay, Edirne, Artvin’den onlarca Roman ağlayarak aradı beni. Temsilde adalet budur. Romaların artık mecliste bir sesi kulağı olacak. En önemlisi Roman çocuklar için bir rol model olacak. Özcan ağabey okudu ama hiçbir şey olamadı demeyecekler. Bu bir başlangıç. Geçlermizin önü açılacak. CHP Roman stratejisini yazdı. 7 Haziran’dan sonra çalışmalara başlıyoruz.”

AİLESİNİ ZİYARET ETTİ

Romanların, uzun süredir üzerinde uzlaştığı ve parti yönetiminden adaylık için söz aldıkları Purçu, haberi duyar duymaz soluğu baba ocağı Söke’de aldı.

Aile büyüklerinin elini öpen Purçu, adaylığının partinin oylarını artıracağını söyledi. Adaylığının Romanlar için bir “milat” olduğunu vurgulayan Purçu, “Türkiye’nin ayıbını CHP örtüyor. 1400 yıldan beri bu topraklardayız, ama ilk defa yönetime giriyoruz. Şu an hangi partiden olursa olsun bütün Romanlar beni arıyor, adaylığımı kutlayarak ‘Sen milletvekili değil, Romanların cumhurbaşkanı oldun’ diyorlar. Bu düşünce, partimizin oylarını yüzde 4-5 artıracaktır” diye konuştu.

ozcan-purcu

CHP’den İzmir milletvekili seçilerek Türkiye’nin ilk Roman milletvekili olacak Özcan Purçu ve anne babası

 

“OĞLUM MECLİS’TE HEPİMİZİN SESİ OLACAK”

Özcan Purçu, sevincini Aydın’ın Söke ilçesinde plaj şemsiyesi ve hasır örerek geçimini sağlayan ailesi ile paylaştı. Sevinç gözyaşı döken anne Ünzüle Purçu, “Oğlum çok ezildi. Çok mücadele etti. Ancak sonunda hak ettiği yere geldi. O, Meclis’te hepimizin sesi olacak” dedi.

 

 

Özcan Purçu kimdir?

37 yaşındaki Özcan Purçu, Aydın Söke’de Roman mahallesinde bir çadırda doğdu ve büyüdü.

Romanlar olarak muhatap olabildiği tek devlet temsilcisi kaymakam olunca o da kaymakam olmaya karar verdi.

Uludağ Üniversitesi Kamu Yönetimi’ni bitirdi. Ama bırakın kaymakamlığı hiçbir devlet kademesine giremedi.

Baktı devlet kararlı bir Romanı memur yapmayacak, o da Roman mücadelesine başladı.

Purçu, 2005’den beri Avrupa Romanlar ve Göçebeler Forumu Türkiye temsilcisi. Roman Hakları Forumu (ROMFO) yönetim kurulu üyesi. Ayrıca Romanca bilen az sayıdaki Romandan biri.

Mersin’de 400 çocuğun eğitim aldığı etüd merkezi ve kadınların çalıştığı kargı atölyesinin iki kurucusundan biri.

Bu haber Bianet ve Cumhuriyet’ten derlenmiştir.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 + one =

More in Haberler

To Top