Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim Fidanlarla Hayat Bulacak

Doğa ve Çevre

Dersim Fidanlarla Hayat Bulacak

Dersim’de Tarımsal Kalkınmanın Ön Çalışma Grubu’na dönüştü. Grup Dersim’de yeniden tarım yapılması fikrini hayata geçirmeyi planlıyor.

 

Dersimnews.com – Dersim ve Erzincan’da hidroelektrik santraller (HES), barajlar ve maden ocaklarıyla doğanın tahribatına karşı, “Bin Ceviz Fidanı” adıyla yapılan ve Berkin Elvan’a adanan fidan dikme etkinliği, Dersim’de Tarımsal Kalkınma Ön Çalışma Grubu’na dönüştü. Komisyon cevizin Dersim’de yetiştirilmesini teşvik edip halkın tarıma yeniden başlamasını hedefliyor.

Dersim_fidan

Bursa Dersimliler Derneği’nin sanatçılarla birlikte geçen yıl Dersim’de Berkin Elvan anısına diktikleri “Bin Ceviz Fidanı” etkinliği bu yıl  Dersim’de Tarımsal Kalkınmanın Ön Çalışma Grubu‘na dönüştü. Grup Dersim’de yeniden tarım yapılması fikrini hayata geçirmeyi planlıyor. Kenan Sungur’un başkanlığını yaptığı komisyon  Ziraat Mühendisi Orhan Sarıbal, Ziraat Mühendisi Fırat Dersiml, Kestel Şoförler Oda Başkanı Meysun Ayva,  Bursa Dersimliler Derneği Başkanı Hediye  Zengin, Dış Mekan süs bitkisi üreticisi Mahmut Eriş, Doktor Ümit Eriş ve İşçi Şükrü Gündoğdu’dan oluşuyor.

Dersim’de yaklaşık 30 yıldır tarım yapılmadığını belirten Başkan Sungur: “Komisyonumuzla birlikte bölgeci ziyaret edip fizibilite çalışması yaptık. Bölgede organik tarım ve meyve ağaçları yetiştiriciliğini nasıl hayata geçiririz diye düşündük. Yaptığımız çalışmalar sonucunda hem bölgeye uygun hem de Dersim’de Ermeniler’den beri yetiştirilen meyve ağacının ceviz olduğunu gördük, bu yüzden ceviz ağacı yetiştirlmesi için halkı teşvik etmeye ve bu konuda çalışmalar yapmaya özen göstereceğiz” diyor.

7 ilde ceviz bahçeleri kurmak için karar aldıklarını belirten Sungur bu dönemde çok fazla ihraç edildiği için yeterince bulamadıklarını da anlatıyor. Bu nedenle Dersim’e bu yıl 6 bin elma, 3 bin 700 çiçekli akasya gönderildi. Çiçekli Akasya ise bölgedeki bal üretimini artırmak için Arıcılar Birliğiyle beraber gönderme kararı aldıkları bir diğer ağaç. Gönderilen ağaçlar Dersim merkez ve ilçelerinde halka dağıtıldı.

Dersim’de Tarımsal Kalkınmanın Ön Çalışma Grubu projeyi 5 yıl için tasarladı. Ocak ayında yapılan fizibilite çalışması sonucu ise bölgede aşılama ve budamanın bilinmediği ya da yetersiz bilindiği sonucu çıktılardan biri. Sungur: “Halk üretimden koparılmış. Ekmiyor, üretmiyor. 30 yılık savaşın da göstergesi bu. Yakılan köylerde çok ciddi ağaç kayıpları var. Ceviz de onlardan biri. Biz de balık vermek yerine balık tutmayı öğretmek istiyoruz. Teknik destek ve sorunlara çözüm bulmaya çalışıyoruz. Dersim Osmanlı döneminde Mili Park ilan edilmişti ama şimdi bir de Hidroelektrik santraller ve madenlerle bölgeyi mahvediyorlar” diyor.

Bölge Şebin, Bilecik ve Kaman cevizlerini üretmeye daha elverişli. Seneye ekilecek ceviz fidanı fideleri için ise üreticilerle şimdiden anlaşma yapılmış. Badem ve kiraz da üretilebilecek diğer meyvelerden.

***

Sizin de fidanınız olsun

Dersim’de Tarımsal Kalkınmanın Ön Çalışma Grubu iklim ve toprak özelliklerine uygun olarak kirlenmemiş topraklarında polikültür tarım, hayvansal üretimin çeşitliliği ve arıcılık gibi avantajlara dikkat çekiyor. Kırsal-tarımsal yönden kalkındırılmanın, üretim planlamasına dayalı bir model gerektiğine belirtirken Ocak ayında 60 kişiye fidan ile meyve ağaçlarında budama ve aşılama eğitimi verildi. Grup destek bekliyor.

___________________________


 
DERSİM TARIMSAL KALKINMA ÖN ÇALIŞMA KOMİSYONU AŞAĞIDAKİ 
İSİMLERDEN OLUŞMAKTADIR. 
 
1- KENAN SUNGUR                    -KOMİSYON BAŞKANI 
2-ORHAN SARIBAL                     -ZİRAAT MÜHENDİSİ 
3-FIRAT DERSİMLİ                      -DIŞ MEKAN SÜS BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİSİ 
4-HEDİYE ZENGİ                         -BURSA DERSİMLİLER DERNEK BAŞKANI 
5-MEYSUN AYVA                        -KESTEL MİNİBÜS KAMYON ŞOFÖRVE OTOMOBİLCİLER ESNAF ODASI BAŞKANI 
6-MAHMUT  ERİŞ                       –DIŞ MEKAN SÜS BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİSİ 
7-ŞÜKRÜ GÜNDOĞDU               -KOMİSYON ÜYESİ 
8-DR. ÜMİT ERİŞ                         -AİLE HEKİMİ 
 
 
      GEÇEN YIL BERKİN ELVAN HATIRA ORMANLARININ OLUŞMASI VE ‘’BİN CEVİZ’’ KAMPANYASI YÜRÜTEN SANATÇI DOSTLAR İLE BİRLİKTE BURSA DERSİMLİLER DERNEĞİ ÖNCÜLÜĞÜNDE İKİ TIR  
DIŞ MEKAN SÜS BİTKİSİ DERSİM İL MERKEZİ VE İLÇELERİNE GÖNDERİLEREK,BERKİN ELVAN HATIRA ORMANLARI OLUŞTURULDU.BU ÇALIŞMA SONUCU BURSADA YÜRÜTTÜĞÜMÜZ BİR DİZİ TARTIŞMA SONRASI YUKARIDA İSİMLERİNİ BELİRTTİĞİMİZ BAĞIMSIZ BİR KOMİSYON OLUŞTURULMASINA KARAR VERİLDİ. 
 
          KOMİSYONUMUZUN AMACI DERSİMDE TARIMSAL KALKINMA VE MEYVE FİDANCILIĞINI GELİŞTİRMEKTİR.BU ÇALIŞMALARI YÜRÜTÜRKEN HER TÜRLÜ SİYASETE VE KURUMA EŞİT MESAFEDE DURMAYI  BİRİNCİ İLKE OLARAK KARAR ALTINA ALINMIŞTIR.BU İLKELER DOĞRULTUSUNDA 9 KASIM VE  13 KASIM ARASI DERSİMDE 7 İLÇE VE 1 MERKEZ OLMAK ÜZERE 8 TOPLANTI YAPILARAK BÖLGEDE AĞAÇ TÜRLERİNİN VE MEYVE TÜRLERİNİN ALAN TARAMASI YEREL KURUMLARIN GÖRÜŞLERİ ALINARAK FİZİBİLİTE ÇALIŞMASI YAPILMIŞTIR.TESPİT EDİLEN SORUNLAR DOĞRULTUSUNDA BÖLGEDEN 20 KİŞİ BURSA / KESTEL  İLÇESİNE GELEREK SERTİFİKALI AŞI VE BUDAMA KURSU VERİLMİŞTİR. 
 
            AYRICA KOMİSYONUMUZ BÖLGEDE CEVİZ MEYVECİLİĞİ İÇİN 3 TÜR BELİRLEMİŞTİR BU CEVİZ TÜRLERİ; KAMAN,ŞEBİN VE BİLECİK ‘TİR.BU SENE BÖLGEDE  10 DÖNÜM ÜZERİNE ÖRNEK CEVİZ BAHÇELERİ OLUŞTURULMASI HEDEFLENMİŞTİR.MALESEF BU SENE CEVİZ FİDANI YURT DIŞINA İHRAC EDİLDİĞİNDEN BÖLGEYE UYGUN TÜRLER BULUNAMAMIŞTIR.BU HEDEF KOMİSYONUMUZ TARAFINDAN BİR SONRAKİ YILA ERTELENMİŞTİR. 
 
           BU SENE BÖLGEYE 6.000 ELMA FİDANI,3.700 ADET AŞISIZ AKASYA FİDANI GÖNDERİLEREK DERSİM ARICILAR BİRLİĞİ VE PERTEK ZİRAAT ODASI ARACILIĞI İLE DAĞITIMI SAĞLANMIŞTIR.AYRICA KOMİSYONUMUZ DERSİM MERKEZ BELEDİYESİNE  750 ADET BİR TIR DOLUSU DIŞ MEKAN SÜS BİTKİSİ GÖNDERMİŞTİR. BELEDİYE TESLİM ALARAK DİKİM İŞLEMLERİNİ SÜRDÜRMEKTEDİR.YİNE KOMİSYONUMUZ BU HAFYA SONUNA KADAR DERSİMİN 7 İLÇESİ VE 1 BELDESİNE 2 TIR DIŞ MEKAN SÜS BİTKİSİ GÖNDERECEKTİR.KOMİSYON  BÖLGEDE MEYVE ÜRETİCİLİĞİNİ KAPSAMLI OLARAK TASARLAMAKTADIR YANİ BU PROJE HAYAT BULURSA HER İLÇEDE ÜRETİM BİRLİKLERİ VE ÜRETİM KOOPARATİFLERİ HEDEFLEMEKTEDİR. KISACASI ÜRETİMDEN PAZARLAMAYA VE TEKNİK BİLGİ SUNUMUNA KADAR KOMİSYON DESTEK SUNACAKTIR.YAPTIĞIMIZ FAALİYETLER SONUNDA GEREK MEDYA GEREK SOSYAL MEDYADA ETKİNLİKLERİMİZ HAKKINDA TARAFIMIZDAN TESPİT EDİLEN BİR TAKIM YANLIŞ ANLAŞILMALAR OLDUĞU TESPİT EDİLMİSTİR. DERSİME GÖNDERİLEN DIŞ MEKAN SÜS BİTKİLERİ MEYVE FİDANLARI VE ARICILIĞIN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN AŞISIZ AKASYALAR BU KOMİSYON TARAFINDAN GÖNDERİLMİŞTİR .BU KONUDA GEREKEN İHTİNANIN GÖSTERİLECEĞİ İNANCI İLE KAMUOYUNA DUYRULUR. 
 
KOMİSYON ADINA KOMİSYON BAŞKANI  
             KENAN SUNGUR 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
1 Comment

1 Comment

  1. Asadullah

    12/03/2016 at 08:21

    Bir dersimli olarak ben de yardim etmek isterim

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − eight =

More in Doğa ve Çevre

To Top