Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Sinop’ta 40 Bin Kişi Nükleere Karşı Yürüdü

Doğa ve Çevre

Sinop’ta 40 Bin Kişi Nükleere Karşı Yürüdü

AKP Hükümetinin Sinop’ta yapmayı planladığı nükleer santrale karşı 40 bin kişi Sinopt’ta eylem yaptı.

 

29 yıl sonra bugün hala etkilerini hissettiren, Türkiye de dahil Avrupa’da milyonlarca insanın sağlığı üzerinde iz bırakan  dünyada yaşanmış en korkunç felaket Çernobil Nükleer Faciası Sinop’ta 40 bin kişilik katılımlı  mitingle anıldı.

sinop-nukleer-santrale-karsi

40 yıldır verilen nükleer karşıtı mücadelenin üstüne devlet ve hükümet yetkilileri vatandaşın karşı çıkmasına rağmen nükleer santral kurma konusundaki ısrarını nükleerli sözleşmelere attıkları imzalarla, yaptıkları açılış törenleriyle sergiledikçe halk tepkisini sokağa dökülerek veriyor. Bu ülkenin insanları nükler santral istemiyor!

Sadece İstanbul’dan 1000 kişinin katılarak destek verdiği Sinop’taki nükleer karşıtı miting80’den fazla sivil toplum örgütünün ve halkın destekleriyle çığ gibi büyüdü. Sinop Nükleer Karşıtı Platform ,KESK ve bileşenleri organizasyonunda kent merkezinde oluşturulan kortejlerSinop Uğur Mumcu Meydanı’nda toplandı. Sinop’un balıkçıları da teknelerine astıkları “Sinop Nükleer Santral istemiyor” afişleriyle eyleme katıldı. Sinop genelinde de esnaf ve Sinop halkının evlerinin, dükkanlarının pencerelerinde de aynı afişler göze çarptı.

Yeşil Gazete

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve + 8 =

More in Doğa ve Çevre

To Top