Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Limak’a Ait Barajın Mağdur Ettiği Arduç Ailesi Açlık Grevinde

Dersim

Limak’a Ait Barajın Mağdur Ettiği Arduç Ailesi Açlık Grevinde

Peri Vadisi’nde LİMAK’ın yaptığı baraj nedeniyle ulaşımı kesilen Arduç ailesi açlık grevine başladı.

arduc-ailesi-aclik-grevinde

Dersimnews.com – Dersim coğrafyasını yaptığı barajlarla talan eden Limak Holding Arduç ailesine verdiği sözü tutmadı.

Dersim’in Peri vadisinde Limak tarafından yapımı tamamlanan Pembelik barajı nedeniyle ulaşımları kesilen ve 1 yılı aşkın bir süredir köylerinde mahsur kalan Adile-Ayhan Arduç çifti 5 Temmuz’da açlık grevine başladı.

ARDUÇ AİLESİ AÇLIK GREVİNDE

 

Dersim ile Elazığ sınırındaki Peri Çayı üzerinde LİMAK Holding tarafından mahkeme kararlarının olumsuz olmasına rağmen yapımı tamamlanan Pembelik Barajı ve HES nedeniyle Nazımiye İlçesi Dallıbahçe Köyü Ilısu Mezrası’nda yaşayan Ayhan ve Adile Arduç çifti mahsur kaldı. Şirket, köprü ve yol taahhüdünü yeri getirmediği için mezrada mahsur kalan aile, bugüne kadar yaşadıkları sıkıntılara çözüm bulunmaması üzerine 5 Temmuz tarihinden itibaren süresiz ve dönüşümlü açlık grevine başladı. Baraj sularının yuttuğu köprünün başında kurdukları çadırda açlık grevine başlayan Arduç Ailesine, İsmail Altay ve Yıldız Köhl de katılıyor.


Baraj setinin 200 metre aşağısında yer alan Nazımiye ilçesine bağlı Dallıbahçe köyü Ilısu mezrasında açlık grevine başlayan Arduç ailesi gerçekleştirdikleri grevle hem devlet-LİMAK şirketinin yaptıkları baraj-HES marifetiyle doğa talanına dikkat çekmek hem de yaşadıkları mağduriyete karşı seslerini duyurmak istiyorlar.

Arduç ailesi ulaşımlarını sağlayan yolun baraj gövdesinde kalması ve LİMAK şirketinin taahhüt ettiği köprüyü yapmaması nedeniyle aylardır köylerinde ulaşımsız, mağdur ve büyük sıkıntılar yaşıyor.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine + 8 =

More in Dersim

To Top