Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Roboski’de Vekile ve Gazeteciye Asker Dayağı

Haberler

Roboski’de Vekile ve Gazeteciye Asker Dayağı

Roboski’de tırmanan gerginlik üzerine bölgeye gitmek isteyen HDP Milletvekili Ferhat Encü, askerler tarafından ‘Terörist, eşkıya’, ‘seni ben seçmedim’ denilerek darp edildi. Askerler, Cumhuriyet gazetesinin muhabirini de tartakladı.

askerlerden-vekile-dayak

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Gülyazı köyünde (Roboski) 1 haftada 2 kişinin askerler tarafından vurularak yaralanması ve Şirit Yaylası’ndaki askeri ablukanın son bulması için başlatılan nöbet eylemi nedeniyle olay yerine gitmek isteyen HDP Şırnak milletvekili Roboskili Ferhat Encü “Terörist, eşkıya, seni ben seçmedim” denilerek askerler tarafından darp edildi. Cumhuriyet gazetesinden Mahmut Oral’ın haberine göre, Encü’nün yanındaki gazeteciler de şiddetten nasibini aldı.

Roboski’de bir haftadır süren gerginliğin ardından önceki gün 23 yaşındaki İsa Encü’nün askerler tarafından karnından vurularak yaralandı. Bu durum tepkiyi daha da artırdı. Roboski halkı yaylada nöbet eylemi başlattı.

Cumhuriyet muhabiri Mahmut Oral yaşananları şöyle aktardı:

“Şirit Yaylası’nda çoğunluğu kadın ve gençlerden oluşan Roboskililer gece boyunca bekleyişini sürdürürken askerler havanın kararmasıyla geri çekildi. Köyün erkekleri ve bir grup gençse Roboski İçin Adalet Yeryüzü İçin Barış Derneği binasında olan bitenle ilgili tartışma yürüttü. HDP Şırnak milletvekili seçilen Roboskili Ferhat Encü de köyde bulunup bir yandan telefonla nöbet eylemindekilerin durumuna ilişkin bilgi aldı, bir yandan dernektekilerle olayları görüştü. Encü, “Asker sürekli gerçek mermilerle müdahale ediyor. İleride daha farklı yönelimlerin olmasından korkuyoruz. Yetkililerin daha duyarlı olmalarını bekliyoruz. Roboski şu anda açık hava cezaevi gibi” diye konuştu.

GAZ BOMBASI VE KURŞUN

Sabah saatlerinde halkın yaylalara çıkmasının engellenmesi, sınıra sürekli olarak askeri personel takviye edilmesi nedeniyle gerilim doruk noktasına çıktı. Gerilimi yatıştırmak için bölgede bulunan Ferhat Encü ve bir grup gazeteciyle durumu incelemek için Şirit Yaylası’na gittik. İçinde bulunduğumuz araçta Encü’nün yanı sıra DİHA muhabileri Özgür Aksoy ve Faruk Encü ile gazeteciler İbrahim Yaylalı ve Meral Geylani de vardı. Yolda karşılaştığımız bir grup asker herhangi bir uyarı yapılmaksızın araca gaz bombası attı ve havaya doğru ateş açtı.

Bu sırada gazeteci olduğumuzu söyleyerek araçtan indiğimizde askerler tarafından tartaklandık ve silahla tehdit edildik. Olayın büyümesi üzerine araçtan inen Encü, Şırnak milletvekili olduğunu söylemesine rağmen askerler tarafından tartaklandı. Encü’nün yakasından tutan askerler, itekleyerek onu çembere aldı. Askerler, Encü’ye “Burada devlet biziz. Ne milletvekili? Biz devletin onurunu temsil ediyoruz. Siz teröristsiniz, eşkiyasınız, bize saldırmak için arabadan indiniz”diyerek hakaret etti. Araya girmeye çalışan gazetecilere de hakaret etmeyi sürdüren askerler, “Burada devlet yok, diye yazıyordunuz, işte devlet biziz” diyerek makinelerimizi alıp kırmakla ve araca binmezsek vurmakla tehdit etti.”

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 + three =

More in Haberler

To Top