Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

TİKKO Yaylada Öldürülen Ali Doğan Firik’in İnfazını Üstlendi

Dersim

TİKKO Yaylada Öldürülen Ali Doğan Firik’in İnfazını Üstlendi

TKP/ML TİKKO, Ali Doğan Firik’i 16 Temmuz’da Hozat Buzlupınar yaylasında öldürdüğünü duyurdu. 

Dersimnews.com – 16 Temmuz’da  Hozat’a bağlı Buzlupınar yaylasında öldürülen çoban Ali Doğan Firik’in TKP-ML TİKKO tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı. Örgüt infazı üstlendi.

TİKKO “Ali Doğan Firik isimli bir kişiyi ölümle cezalandırdığını” duyurdu.

ÖrgütAli Doğan Firik’i “halka karşı işlediği suçlar, ajanlık ve işbirlikçilik yaptığı” iddiasıyla öldürmüş.

ozgurgelecek.net internet sitesinde yer alan haberde 16 Temmuz 2015 öğle saatlerinde Dersim’in Hozat ilçesine bağlı Kırnik (Buzlupınar) mevkiinde Ali Doğan Firik adlı işbirlikçi düşman unsuru TKP/ML TİKKO gerillaları tarafından ölümle cezalandırılmıştır denildi.

Örgütün Ali Doğan Firik’in infazı ile ilgili yaptığı açıklama şöyle:

Ali Doğan Firik adlı unsur, uzun yıllar partimiz TKP/ML ile çeşitli düzeylerde ilişkilenmiştir. Son olarak gerilla güçlerimizle 2006 sürecinde ilişkilenmiş, bu süreçte saflarımızda örgütlenmiştir. Bazı görevler verilen bu unsur partimizden ve bizimle bağlantılı olarak HPG güçlerinden para almış fakat bu paraları içki ve fuhuş ortamlarında çarçur etmiştir. Yine halktan partimizin adını kullanarak para toplamış, tehdit etmiş; kısacası partimizin adını kirli emellerine alet etmeye çalışmıştır.

Yaptıklarının ardından güçlerimizce sorgulanan bu unsur suçlarını kabul etmiş ve özeleştiri vermiştir. Fakat sözünde durmayarak aynı pratikleri sergilemeye devam etmiştir. Son olarak ise bölge örgütümüz unsur hakkında ölüm kararı almıştır” şeklinde devam eden açıklamada sonraki süreç şöyle özetlenmiştir; “Çemişgezek ilçesi Axtük köyünden olan bu unsur kendi köyünde yapılan çalışmalarda edinilen yeni bilgilerle birlikte yakalanmış ve sorgulanıp cezalandırılmak üzere tutuklanmıştır. Köyde yapılan kitle toplantısında işlediği suçlar teşhir edilmiş ve gelen yeni bilgiler kendisine sorulmuştur. Fakat unsur yapılan yeni suçlamaları reddetmiştir.

Unsurun son dönem içerisinde gizli koruculuk yaptığı, JİTEM’le çalıştığı, halkı bunun üzerinden tehdit ettiği, köyün içinde kalaşnikof tüfeğiyle ateş ettiği vb. iddialarını yalanlamıştır. Yapılan toplantının ardından alınan ölüm kararı sürgün olarak değiştirilmiştir ve unsura bir şans daha tanınmıştır.

Fakat unsur bu çabaları da boşa çıkarmış, toplantının ardından kendisine yapılanların hesabını soracağına dair köy içinde tehditler savurmuş ve bölgede JİTEM çalışmalarına önayak olmuş, işbirlikçilik örgütlenmesi içinde yer almış ve düşmandan silah almakla birlikte düşman pusularına yön göstermiş içinde yer almıştır. Alınan karara bu şekilde uymayan unsurun düşmanla işbirliği netleşmiştir. Yaşanan bu gelişmelerin ardından unsurun hakkında ölüm kararı netleşmiş cezalandırılması için girişimlerde bulunulmuştur.

Sonraki süreçte yaşanan gelişmelerle birlikte halkın gözünde teşhir olan bu unsur, düşmanın nezdinde de kullanım değerini yitirmeye başlamış ve bir paçavra gibi kıyıda köşede kullanılmıştır. Kendi köyü ve Çemişgezek’te itibarını kaybeden bu unsur, farklı yerlerde yaşamaya başlamıştır. Nerede olduğunun haberini alan gerilla güçlerimiz ise harekete geçerek unsurun hak ettiği cezayı vermiştir.

Halkımız bilmelidir ki hiçbir halk düşmanı cezasız kalmayacak, ilelebet rahat bir yaşam sürmeyecektir. Partimizin bu vesileyle çağrısı şudur; Dersim’de geliştirilen işbirlikçileştirme politikalarına karşı mücadele edelim! İnsanların para veya başka çıkarlar için düşmana hizmet etmesine izin vermeyelim!

Düşmanın tuzağına düşen unsurları uyaralım! Girdikleri yanlış yoldan vazgeçmelerine yardım edelim! İşbirlikçileşen ve bunu ısrarlı bir şekilde sürdüren unsurları hak ettikleri biçimde cezalandıralım!

Partimiz TKP/ML ve onun önderliğinde savaşan TİKKO bu doğrultuda çalışmalarını sürdürecektir. Ve hiçbir işbirlikçi halk düşmanı cezasız kalmayana, faşist TC devleti yıkılana kadar bu mücadelemiz devam edecektir.”

 

KONUYLA İLGİLİ DİĞER HABERLER:

https://dersimnews.com/manset/coban-ali-dogan-firiki-tikko-oldurdu-iddiasi.html

https://dersimnews.com/manset/dersimde-bir-karanlik-cinayet-daha-coban-cadirda-olduruldu.html

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

 1. M. Taştutar

  19/07/2015 at 09:27

  M. Taştutar

  Dersim Türkiyenin en zavallı ve en sahıpsiz şehridir.
  Bu politika alanlari Dersim için kurulmuş TUZAKLARDIR.
  Bu gruplara akan Dersimliler er olsun geç olsun harcanılıyorlar. Hapislerde çürüyorlar.

  Açlık grevlerinde SAKAT kalıyorlar.

  Bu gruplara akan Dersimliler ya ölüyor yada öldürüyorlar.

  Bu grupa akan Dersimililer, Dersimilerere (içine girdikleri korkuylan) çok kötü baskılar yapıyorlar. Bunlar bu derin korkuylan, bu amaçlan çok iyi kullanılıyorlar. Kullanıldıktan sonra da sıra kendilerine geliyor, sonra kendileri tehdit altına giriyorlar.
  Bu çok açık bir şeytan çemberidir!

  DERSİMDE politika korkuyla başlıyor. Dersime hep korku hakim. Korku Dersime şehirde hakim, dağda hakim. Korku bu gruba giren herkesin içine hakim. Bu politik mesele korkuylan başlıyor, korkuylan sürüyor ve korku içinde devam ediyor. Bir türlü bitmiyor. Bu yüzden derin bir tuzaktır. Bir açık bir şeytan çemberidir. Bir kördüğümdür!

  Bu tür politik gruplar içinde yer alan her Dersimli korku içindedir.
  Aynı zamanda politik bir grup içinde olmayan bir Dersimli de sürekli KORKU içindedir. Dersime korku hakimdir!

  Bu durum, Dersimi bitime projesidir.
  Bu durum Dersimle oynama, Dersimle uğraşma projesidir.
  Bu durum, bir kedinin yakaladığı FAREYLEN oynama halidir.

  DERSİM hergün biraz daha ölüyor. Dersimin gücü 1938den beri yoktur.
  Dersim bir rüya, bir hayal içindedir.
  VE bu yüzden Dersim içine düştüğü bu TUZAKLARI göremez! Dersim bu konuda kördür.
  Dersim bitmek üzere. ZAZACA ölmek üzere!

  Daha neyin kavgası veriliyor ki?

  Soruyorum:
  Hakkikatten bu Dersimliyi, bu emekçiyi, bu evladı, bu babayı, bu vatandaşı, bu çobanı kim öldürdü? Öldürmekte ki gaye nedir, hedef nedir?
  Acaba kim yaptı bunu, kim yaptırıyor bunu? Perdelerin arkasında ne var, ne dönüyor? Bir can sıkıntısından mı oldu, yoksa başka gayelerimi var bunun?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × three =

More in Dersim

To Top