Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Munzur Festivali İptal Edildi

Dersim

Munzur Festivali İptal Edildi

15’inci Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde düzenlenen bombalı saldırıda yaşamını yitirenlerin anısına saygı amacıyla bu yıl yapılmayacak.

Dersimnews.com – 15’inci Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde düzenlenen bombalı saldırıda yaşamını yitirenlerin anısına saygı amacıyla bu yıl yapılmayacak.

munzur-festivali

Dersim’de her yıl 7-8 ve 9 Ağustos tarihleri arasında yapılan ve Türkiye’nin yanısıra Avrupa ülkelerinden binlerce kişinin katıldığı Munzur Kültür ve Doğa Festivali bu yıl Suruç’taki bombalı saldırı nedeniyle iptal edildi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

 1. Hese

  24/07/2015 at 20:43

  Dersimlilerin hassasiyetine, çevre halklarıyla dayanışmasına diyeceğim bir şey yok, ama aklıma bazı sorular geliyor. Önce bir alıntı:

  ———
  Özgür Dersim gazetesi: tarih: 23.07.2015

  “Nurhayat Altun, bir gazetecinin IŞİD’in saldırı yapabileceği gerekçesiyle Munzur Festivali’nin iptal edildiği, yönündeki sorusuna; “Böyle bir durumun söz konusu olmadığını, festivali Suruç’ta hayatını kaybedenlerin anısına iptal ettiklerini..” söyledi.
  Öte yandan Pülümür İlçesi’nde düzenlenmesi planlanan “Geleneksel Bal Festivali” de, Suruç’ta hayatını kaybedenlerin anısına olan saygıdan dolayı iptal edildi”

  ———
  Bu festival, hakikatten bir Dersim festivali olsaydı, iptal edilir miydi? Dersim’de yapılan baskılar, katliamlar, köy başaltılmaları ve Dersim 1938 Katliamı, Sivas ve Maraş Katliamları, Kürt şehirlerinden bu güne kadar herhangi bir yankı buldu mu? Bu konuda, siyasi Kürt gruplarının tavrı ve tutumu nedir? Bir bilen var mı? Kobane olayları Dersim´de çok çok günceldir. Dersim´e bu yaz Kobane´den cenazeler geliyor. Suruç´tan Dersime cenazeler geliyor! Acaba Dihok´ta, Süleymaniye´de, Urfa´da, Suruç´da bugüne kadar Dersim’in dertleri, Alevilerin dertleri, Zazaların dertleri biliniyor mu, dile geldi mi, bu dertlerle, bu katliamlarla ilgili herhangi bir dayanışma, oldu mu? Yas ilan edildi mi?

  Bunlar bir sorudur! Dersimlilerin hassasiyetine, çevre halklarıyla dayanışmasına diyeceğim bir şey yok, ama Dersimlilerin dertleri, Alevil katliamları, Zazaların eziyetleri değersiz mi? Önemsiz mi? Bunlar sırf bir soru.
  Sorun tamamen bizde, bizim içimizde. Kendimizi ve kendi dertlerimizi ya çok önemsiz görüyoruz ya da çok çok çaresiziz!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 1 =

More in Dersim

To Top