Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Adıyaman’da Aleviler IŞİD’e Karşı Nöbette

Haberler

Adıyaman’da Aleviler IŞİD’e Karşı Nöbette

CHP’li Umut Oran, “IŞİD Adıyaman için gerçekten de çok büyük bir tehdit. Merkez dışında dağlarda, yaylalarda yaşayan Adıyamanlılar, özellikle Alevi yurttaşlarımız evlerinin önünde, köylerinin dışında gece gündüz nöbet tutuyor” dedi.

Cihatçı terör örgütünün adam devşirdiği, adeta IŞİD‘in merkezi haline gelen Adıyaman‘da Aleviler tedirgin. Aleviler olası IŞİD saldırılarına karşı nöbet tutuyor.

 

SoL’un haberine göre; Adıyaman’da gözlemlerde bulunan eski CHP milletvekili Umut Oran, izlenimlerini paylaştı. Alevi yurttaşların IŞİD tehdidine karşı nöbette olduğunu belirten Oran’ın izlenimleri şöyle:

Yaptığım temaslar sonucunda acı bir gerçekle karşı karşıya kaldım: IŞİD Adıyaman için gerçekten de çok büyük bir tehdit. Merkez dışında dağlarda, yaylalarda yaşayan Adıyamanlılar, özellikle Alevi yurttaşlarımız evlerinin önünde, köylerinin dışında gece gündüz nöbet tutuyor. Üstelik bu yeni bir durum değil, aylardır olabilecek bir IŞİD baskınına karşı bu şekilde yaşıyorlar.

Alevi vatandaşlarımız bu kaygılarını bir yılı aşkın bir süre önce Adıyaman’ın güvenliğinden sorumlu kamu görevlilerine ve seçilmiş il yöneticilerine aktarıyor. Yine bu vatandaşlarımız IŞİD’in tuzağına düşürdüğü kendi yavrularını dahi ihbar ediyorlar, ama nafile, kimseden‘tık’ yok. Sanki yukarıdan IŞİD’i ‘görme’, ‘duyma’ ‘konuşma’ şeklinde emir gelmiş tüm kamu görevlileri de buna uyuyor gibi.

Güya ülkeyi yönetenler böylelikle IŞİD’i koruyup kollarken, vatandaşı da“Adıyaman’ın ismi IŞİD’le anılmasın, Adıyaman’ın ismi lekelenmesin” yalanıyla baskı altına almaya çalışıyor.

200’ÜN ÜZERİNDE KATILIM

2013 yılından bu yana Adıyaman’da 200’ün üzerinde gencin IŞİD terör örgütüne katıldığı belirtiliyor. Adıyaman İl Emniyet Müdürlüğü’ne çocuklarının kayboldukları iddiasıyla 18 aile müracaatta bulunmuş, bu ailelerin taleplerinin gereği de yapılmamış. IŞİD’e eleman sağlayan kişilerin kimler olduğunu aileler çok iyi biliyor açık kimlikleriyle emniyete bildiriyor, fakat bunların hiçbiri yine önlenmiyor.

İŞID’e katılan ve Suriye’deki çatışmalarda öldürülenlerin geceleri Adıyaman’da gizlice defnedildiğini ildeki herkes biliyor.

Örgüte çocukları katılan ailelerle yapılan görüşmeler sonucunda örgütün çok rahat bir şekilde çocuklara ulaştığı, devşirme sürecini aleni bir şekilde yaptığı ortaya çıkmakta. Örgütün eleman devşirmede değişik taktik ve yöntemler kullandığı belirtilmekte. Bunlardan bir tanesi para vaadi. Örgüt elemanları başlangıçta 6 bin, daha sonra 1200 ABD Doları vererek gençleri kandırmakta.

– İl nüfusunun yüzde 36,6’sı sosyal güvenlikten yoksun.

– 2008’deki TEKEL özelleştirmesi, TEKEL’in sözleşmeli üretimini sonlandırması, kapatılan fabrikalar ve getirilen tütün kotası Adıyaman’da 50 bin aileyi yani 350 bin insanı aç ve işsiz bıraktı,

– 2012 yılı il düzeyinde iş gücü göstergelerinde Adıyaman yüzde 15,8’le işsizlik oranı en yüksek ilk beş il arasında yer aldı.

– Dünya Bankası 2011 verilerine göre Türkiye genelinde 15 bin 340 dolar olan kişi başına milli gelirde Adıyaman 7 bin 554 dolarla 64. sırada yer alıyor.

– Kent ekonomisi olmadığı için Adıyaman’da işsiz gençler ve mevsimlik çalışıp yılın büyük bölümünde boş duranların daimi mekânları olan kahvehane ve çay ocakları, ildeki tüm işyeri sayısını ikiye katlamış durumda. Bu mekânlar, IŞİD vb. radikal örgütlere eleman temin eden odakların da yoğun faaliyet gösterdiği yerler.

– Adıyaman ekilebilir arazilerden 470 bin hektarını, bir ilçesini ve 85 köyünü Atatürk Barajı’na verdi ama buna karşılık sulama alanı ancak 10’a ulaşabildi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − twelve =

More in Haberler

To Top