Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim’de 20 bin kişi Mesut Mak ve Adil Gür’ü sonsuzluğa uğurladı

Dersim

Dersim’de 20 bin kişi Mesut Mak ve Adil Gür’ü sonsuzluğa uğurladı

Ankara Katliamı’ında hayatını kaybedenlerden Mesut Mak ve Adil Gür’ü Dersim’de 20 bin kişi sonsuzluğa uğurladı.

Dersimnews.com – 10 Ekim’de gerçekleşen Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenlerden Mesut Mak ve Adil Gür için Dersim merkezde tören düzenlendi.

mesut-mak-adil-gur-dersim-cenaze-toreni1

Belediye Yeraltı Çarşısı üzerinden düzenlenen törene 20 bin kişi katıldı.

Törene, HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, CHP eski Dersim milletvekili Hüseyin Aygün, HDP Dersim milletvekilleri Edibe Şahin ve Alican Önlü, belediye başkanları da katıldı.

Törene katılanlar sık sık “Katil Erdoğan”, “Katil AKP” sloganları attı.

TÜZEL: HESAP SORACAĞIZ

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, hükümeti sert dille eleştirip, yaşanan durumun vahşet olduğunu belirterek, bugün Türkiye’nin bir çok yerinde cenazelerin toprağa verildiğini ve acı, grev, direniş olduğunu söyledi. Tüzel, “Biz bu ülkeyi yönetenleri iyi tanıyoruz, şimdiye kadar halklarımız üzerinde gerçekleştirilen katliamların arkasındaki güçleri iyi biliyoruz. 10 Ekim günü Ankara’nın göbeğinde bomba patlatan İŞİDmilitanlarını, bu cihatçılara kimlerin kapılarını açtığını, kimlerin bunları besleyip büyüttüğünü de çok iyi biliyoruz. Hepimizin herhalde aklına düşünüyor neden patlatılan bu bombalar, neden bu devlete, hükümete, faşizme karşı, savaştan beslenen kandan beslenen güçlere karşı ayağa kalkan boykot, grev, miting, yürüyüş, panel forum düzenleyen halk güçlerinin içersinde patlatılıyor? Neden devrimci, sosyalist ve barış güçleri içersinde bu katliamlar tertipleniyor? Neden bir tane devlet gücü devlet temsilcisinin bundan canı yanmıyor? Aksine polisi, bakanı bizim karşımıza geçerek gülerek seyrederek konuşuyor. İşte bunlar bize bu katliamın kimlerin tertiplediğini çok iyi gösteriyor. Onlardan hesap soracağız” dedi.

mesut-mak-adil-gur-dersim-cenaze-toreni

Konuşmaların ardından Mesut Mak ile Adil Gür’ün cenazeleri vatandaşların omuzlarında 3 kilometre mesafedeki Tunceli Cemevi’ne götürü

Mak ve Gür için Alevi erkanına göre cenaze töreni düzenlendi. Törenin ardından cenazeler Belediye Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Ankara’daki patlamada yaşamını yitiren Gazi Güray’ın cenazesinin de defnedilmek üzere Mazgirt ilçesine bağlı Kayacı köyüne getirildiği öğrenildi.

Cenaze nedeniyle kentte esnaf kepenk kapatırken, kamu çalışanları da işe gitmedi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 − 3 =

More in Dersim

To Top