Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Barış ve insan hakları mücadelesine adanmış bir hayat: Tahir Elçi

Haberler

Barış ve insan hakları mücadelesine adanmış bir hayat: Tahir Elçi

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Hayatını barış ve insan hakları mücadelesine adayan Elçi yaşamı boyunca birçok kayıp, işkence ve cinayet davasının avukatlığını yaptı.

Son dönemde PKK’yi terör örgütü olarak görmediğini söylediği gerekçesiyle iktidarın ve Saray’ın hedefine aldığı Elçi, o dönem attığı tweetlerde “1990’lı yıllardan bu güne JİTEMci ağababalarınız ve generallerinize boyun eğmedim,sizden mi korkacağım…” diye yazmıştı.

tahir-elci

Hayatını barış ve insan hakları mücadelesine adamış olan Tahir Elçi 1966 yılında Şırnak’ın Cizre ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Cizre’de tamamladı. Elçi, 1991 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

1992 yılından itibaren Diyarbakır’da serbest avukatlık yapan Elçi, daha sonraları ise 1998-2006 arası Diyarbakır Barosu’nda yönetici olarak görev yapmış ve Diyarbakır Barosu Başkanlığı’nın yanı sıra Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyesi olarak da görev yapıyordu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) üyesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) kurucularından Avukat Tahir Elçi, 90’lı yıllardaki yargısız infaz, faili meçhul cinayetler, köy yakma davalarında mağdur avukatlığı yaparken, Diyarbakır ve bölgedeki hak ihlalleriyle ilgili de çalışmalarını sürdürüyordu.

Elçi sayesinde Türkiye’de yıllardır bekletilen ve cezasız bırakılan pek çok zorla kaybedilme, bombalanma ve işkence davası yeniden başladı. Tahir Elçi, AİHM’e götürdüğü davalarla Türkiye’de özellikle yaşam hakkı ve işkence yasağıyla ilgili çok önemli kararların çıkmasını sağladı. En son, AİHM’de 1994’te Şırnak’ta bombalanan 38 kişinin davasını yıllar süren mücadelesiyle kazanmıştı.

Elçi aynı zamanda Cizre’de gözaltında kaybedilen 21 kişinin, Lice’de öldürülen 16 kişinin, Roboski’de bombalanan 34 kişinin de avukatıydı. Lice davası, Temizöz davası,  Kuşkonar ve Koçağılı köylerinin bombalanması ve Roboski Katliamı davalarının da aralarında olduğu pek çok davada hak savunuculuğu yapan Elçi, kayıp yakınlarının da avukatlığını yapıyordu.

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen + twenty =

More in Haberler

To Top