Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

İş adamı Güntaş, Dersim’de doğaya zarar veren taş ocağını kapattı

Dersim

İş adamı Güntaş, Dersim’de doğaya zarar veren taş ocağını kapattı

Dersim’de hazır beton ve inşaat sektöründe faaliyet yürüten iş adamı Erdal Güntaş, uzun yıllardın kentte işlettiği taş ocağını çevreye zarar verdiği gerekçesiyle kapatma kararı aldı.

 

erdal-guntas-dersim

Dersimli işadamı Erdal Güntaş, kent merkezine 4 kilomere mesafedeki Milli Köyü yakınlarında bulunan taş ocağını çevreye zarar verdiği gerekçesiyle kapatma kararı aldığını açıkladı.

2025 yılına kadar taş ocağını kullanma izni bulunan Erdal Güntaş, “Ben Dersimli bir işadamıyım. Ankara ve Türkiye’nin birçok ilinde  birçok alanda  faaliyet gösteren işlerim varken memleketime hizmet için 2006 yılında Dersim’e yerleşerek bu  taş ocağını açarak inşaat ve  hazır beton ve kum sektöründe faaliyet gösterdim. Benim taş ocağı işlettiğim alanda  kısmen ormanlık alan da var ve ben asla doğanın zarar görmesini istemem ve dünyada bugün çevre sorunları büyük bir felakete ulaşmış durumda. Fransa’da BM tarafından iklim konferansı düzenleniyor ve dünya artık çevre sorunlarına acil çözümler alıyor. Bende çevreye zarar vermemek için bu duyarlılığa katılacağım ve taş ocağımı 2025 yılana kadar çalıştırma izni ve ruhsatı olmasına rağmen kapatacağım. Ben Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmek ve örnek olmak istiyorum” dedi.

Şantiyeden kazandığı para ile 200 üniversite öğrencisine burs verdiğini belirten de Erdal Güntaş, “Buradan kazandığım paralar ile 200 üniversite öğrencisine burs veriyorum. Yine bu şantiyede ve beton santralinde 70 kişi çalışarak para kazanıyor 70 aile buradan kazanıyor. Burs verdiğim 200 üniveriste işçisini mağdur etmemek ve yanımda çalışan 70 kişiye tekrar iş sağlamak için yerleşim yerlerine çok uzak ve orman alanına sahip olmayan, ot bitmeyen dağlık bir alanda taş ocağı açmak için girişimde bulunacağım ve  doğanın asla tahrip olmasına izin vermeden bu işi yapmaya çalışacağım” diye konuştu.

Güntaş, gerekli yasal işlemleri başlattığını ve yaptığı anlaşmalar gereği siparişlerin yerine getirilmesinin andından 2017 yılının başında şantiyeyi kapatacağını tekrarladı.

Ferit Demir-DHA

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 3 =

More in Dersim

To Top