Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

#KamerGenç: 12 Eylül Anayasası’na ve idamlara ‘hayır’ oyuyla öne çıkan ‘tek kişilik muhalefet’

Dersim

#KamerGenç: 12 Eylül Anayasası’na ve idamlara ‘hayır’ oyuyla öne çıkan ‘tek kişilik muhalefet’

76 yaşında hayatını kaybeden Kamer Genç, siyasi yaşamı boyunca Meclis’in en aktif milletvekillerinden biri oldu ve bu özelliğiyle ‘tek kişilik muhalefet’ olarak da adlandırıldı. Hakaretlere, suratına fırlatılan bardaklara, kürsüye yürüyen kızgın vekillere rağmen tarzından hiç ödün vermedi… Siyasi yaşamı ise Danışma Meclisi üyesi iken 12 Eylül idamlarına ve 12 Eylül Anayasası’na ‘hayır’ oyu vermesiyle öne çıktı.

kamer-genc-fener

Kamer GENÇ

Kamer Genç, Meclis’in en renkli kişiliklerindendi. Meclis’in en aktif milletvekillerinden biri olan Genç, kimi çevrelerce ‘tek başına muhalefet’ olarak da nitelendiriliyordu.

Meclis Başkanvekilliği dönemlerinde Genç’in yönettiği oturumlar hep olaylı geçti.

Hakaretlere, suratına fırlatılan bardaklara, kürsüye yürüyen kızgın vekillere rağmen tarzından hiç ödün vermedi.

Hakkında peş peşe açılan davalar nedeniyle mahkeme salonlarını mesken tuttu.

İDAMLARA VE 12 EYLÜL ANAYASASINA RET OYU VERDİ

Kamer Genç ismi siyasi alanda, 12 Eylül’ün ardından kurulan Danışma Meclisi üyeliğine “Meclis bizim gibi olmazsa sağcılara kalacak” gerekçesiyle başvurmasıyla öne çıktı. Başvurusu kabul edildi ve Dersim’den Meclis’e girdi. 12 Eylül dönemi idamlarına ve anayasasına Danışma Meclisi üyesi olarak ’ret’ oyunu vermesiyle öne çıktı.

Danışma Meclisi üyeliği sonrası yediği veto nedeniyle ara vermek zorunda kaldığı siyasete 1987 yılında SHP milletvekili olarak döndü.

ÖZAL’A ‘TOSBAĞA’ DEDİ, YEŞİL’İ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

Recep Ergun’a karşı “İşkenceci”, Turgut Özal’a karşı, “Tosbağa” ithamlarıyla ismi daha bilinir oldu. Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ı verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıyarak bir başka ilke daha imza attı.

BAYKAL BAŞKAN OLDU, GENÇ GİTTİ

SHP-CHP birleşmesinin ardından Genel Başkanlık koltuğuna Deniz Baykal’ın oturması Kamer Genç’in yol haritasını değiştirdi. Baykal’ın kendisini listeye koymayacağını düşünen Genç, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller’in teklifini kabul ederek DYP’ye geçti. DYP, Genç sayesinde tarihinde ilk kez Dersim’den milletvekili çıkarmış oldu. Ancak DYP yüzde 10 barajının altında kalınca Genç vekil olamadı.

AKP’YE KARŞI TEK BAŞINA MUHALEFET YAPTI

2007 seçimlerinde Bağımsız olarak Dersim’den milletvekili seçildi. Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin başına geçmesiyle tekrar CHP’ye geçti. 2011 seçimlerinde Dersim’den yine milletvekili seçildi. Genç, AKP iktidarı döndemindeki 8 yıllık dönemde tek başına yaptığı muhalefetle öne çıktı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − twelve =

More in Dersim

To Top