Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

TÜİK’e göre eğitimde en iyi şehir Dersim

Dersim

TÜİK’e göre eğitimde en iyi şehir Dersim

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) dün ilk defa açıkladığı ‘İllerde Yaşam Endeksi’ araştırmasında eğitimde en iyi il, Dersim oldu. İstanbul, Ankara ve İzmir ilk 30’a bile giremedi. Hakkari ise son sırada yer aldı.

Dersimnews.com – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ilk defa hazırladığı ‘İllerde Yaşam Endeksi 2015’ araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Endekste tüm illerde konut, çalışma hayatı, gelir/servet, sağlık, eğitim, çevre, güvenlik, sivil katılım, altyapı hizmetlerine erişim, sosyal yaşam ve yaşam memnuniyeti olmak üzere 11 alan incelendi. Buna göre, ‘bireylerin topluma ve ekonomiye verimli bir şekilde katılması için gerekli bilgi, beceri ve yeterliliklerin sağlanmasında büyük öneme sahip’ olan eğitim endeksinde ilk sıraya Dersim yerleşti. Bu şehri ikinci sıra ile Isparta ve üçüncü sıra ile Amasya takip etti. Hakkari ise son sırada yer aldı.

tuik-egitim-dersim

DERSİM LİDER, HAKKARİ SONUNCU

Hürriyet gazetesinden Önder Öndeş’in haberine göre, illerin eğitim ile puanları hesaplanırken, okul öncesi eğitimde net okullaşma oranı,Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi yerleştirmeye esas puan ortalaması, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) puan ortalaması, fakülte ve yüksekokul mezunlarının oranı, kamunun eğitim hizmetlerinden memnuniyet oranı gibi 5 gösterge incelendi. İnceleme sonucunda şehirlere ‘0’ (sıfır) ile 1 arasında değerler verildi. 1 en yüksek, sıfır ise en düşük puan olarak belirlendi. Değerlendirmeye alınan 5 eğitim istatistiği ortalamasında en yüksek değeri 0.7468 ile Dersim aldı. İkinci Isparta 0.7370 ve üçüncü Amasya 0.7036 puana ulaştı. Listenin son sırasına ise 0.0966 değer ile Hakkari yerleşti. Ayrıca Şırnak 0.1634, Ağrı ise 0.2045 ile eğitim alanında en düşük değerlere sahip iller oldu.

BÜYÜKŞEHİRLER İLK 30’A GİREMEDİ

Araştırmada büyükşehirlerin oldukça geride kalması dikkat çekti. İstanbul 56, Ankara 44 ve İzmir 31’inci sırada kendilerine yer buldu. İstanbul 0.5163 ile ortalama bir sonuç yakalarken Ankara 0.5523, İzmir ise 0.6042 değer aldı. Böylelikle üç büyükşehir içerisinde en iyi dereceyi İzmir yakalamış oldu. Dersim hariç Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu illeri büyük oranda listenin son sıralarına yerleşti.

Araştırmada 2003’ten beri TÜİK tarafından yürütülen ‘Yaşam Memnuniyeti Araştırması’nın (YMA) sonuçları temel veri kaynağı olarak kullanıldı. Ayrıca ‘İlerde Yaşam Endeksi’ çalışmasının boyut ve göstergeleri belirlenirken Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) ‘Daha İyi Yaşam Endeksi’ örnek alındı.

En iyi ilk 10

1-Dersim
2-Isparta
3-Amasya
4-Kırşehir
5-Yalova
6-Burdur
7-Giresun
8-Çanakkale
9-Karabük
10- Edirne

Son 10

70-Bitlis
71-Kars
72-Batman
73-Diyarbakır
74-Ardahan
75-Van
76-Mardin
77-Muş
78-Şanlıurfa
79-Ağrı
80-Şırnak
81-Hakkari

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
2 Comments

2 Comments

 1. Ahmet

  24/01/2016 at 18:14

  Gurur duyuyoruz…

 2. Sercan

  13/02/2016 at 23:12

  Unutma: Zazaca bitince arkalara düşeriz.

  İkincisi: memleketi ilk sırada çalışkanlar ve dürüstler yönetmiyor. Bu yüzden eğitimde iyi olanlar önemli görevlere gelemiyor. Rüşvet ve adam kayırma, taraf tutma politikatı önde gidiyor. Bu durum trafikdeki tıkanıklığa benziyor, keyfi olduğu için, düzeni rastgele oluyor. Dersimliler bu yüzden önemli yerlere, güçlü yerlere henüz alınmadılar, gelemediler. Bu büyük bir eksikliktir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × two =

More in Dersim

To Top