Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Taksim’de ‘Feminist Gece Yürüyüşü

Haberler

Taksim’de ‘Feminist Gece Yürüyüşü

İstanbul Feminist Kolektif’in çağrısıyla düzenlenen 14. Feminist Gece Yürüyüşü’nde binlerce kadın ve trans birey, Taksim’de bir araya geldi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde 14 yıldır düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü’nün katılımcıları, “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Jin, jiyan, azadi”, “Tayyip kaç kaç kadınlar geliyor”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa” sloganlarıyla yürüyor.

ist-feminist-gece

​İstanbul Feminist Kolektif (İFK) kadın ve trans bireyleri bugün saat 19.00’da Fransız Kültür Merkezi önünden başlayacak yürüyüşe çağırmıştı.

İFK’nin yazılı açıklamasında “14 yıldır her 8 Mart’ta feministler olarak ‘patriyarkaya’, kapitalizme ve heteroseksizme karşı sesimizi yükseltmek için Taksim’de mor bayraklarımız, feminalarımızla gece yürüyüşü yapıyoruz. Hayatlarımıza yöneltilen saldırıların eksilmediği, hayatlarımızı savunmaya devam ettiğimiz bir yılın ardından bu 8 Mart’ta da erkek egemenliğine isyanımızı ve feminist dayanışmamızı yükselteceğiz” ifadelerine yer verilmişti.

‘KADINLARIN BU SAVAŞA RIZASI YOK’

Feminist Gece Yürüyüşü’nde yalnızca kadın ve trans bireylerin talepleri değil, Doğu illerinde yaşanan çatışma ve hak ihlallerine de tepki gösteriliyor. Barış taleplerini dile getiren göstericilerden bir kısmı “Kadınların bu savaşa rızası yok” pankartları taşıyor. Yürüyüşte hem Türkçe hem de Kürtçe sloganlar atılıyor.

​Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun geçen yıl bir açıklamasında kadınların kariyer olarak anneliği merkeze koymaları gerektiği yönündeki açıklaması, 8 Mart yürüyüşünde yeniden gündemde.

‘DAHA GEÇEN GÜN BİR ARKADAŞIMIZ BIÇAKLANDI’

Katılımcılardan bir trans birey Sputnik’e yaptığı değerlendirmede, can güvenliklerinin olmadığını aktardı:

“Neden buradayım? Daha geçen gün bir arkadaşımız bıçaklandı. Yardımına biz gittik. Çünkü devlet bize yardım eli uzatmadığı gibi, sırtını dönüyor. Yıllardır nefret cinayetlerine, cinsel saldırılara maruz kalıyoruz. Tepkimizi bir şekilde dile getirmeliyiz. AKP’nin bunu görüp bizi koruyacağını sanmıyorum ama belki dünya görür ve bu kadar insan neden tepki gösteriyor diye sorar.”

‘KADINA ŞİDDET YÜZDE 1400 ARTIŞ GÖSTERDİ’

Sputnik’in görüştüğü katılımcılar, hükümetin kadınlara yönelik politikalarından şikâyetçi. 40 yaşında bir avukat olduğunu belirten Elif Yılmaz kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddetin son yıllarda artış gösterdiğine dikkat çekiyor:

“AKP döneminde kadına şiddet yüzde 1400 artış gösterdi. Cinayetler arttı. ‘Kadın annedir, yeri evidir’ derseniz, ‘Üç çocuk doğur’ derseniz, kürtajı yasaklarsanız, tecavüze uğrayan kadın ölsün, annenin günahı derseniz… Bakın ‘ne günahı varken’ neyi kastediyor? Kadını tecavüze uğradığı için günahkar sayıyor. Bir genç kadın villada parçalara ayrılmışken ‘Kızını serbest bırakırsan ya davulcuya ya zurnacıya’ demişti Erdoğan. Devlet erkek egemen politikalarla yürütülüyor. Buna sessiz kalmamamız gerekir.”

Adana’da kendisine şiddet uyguladığı gerekçesiyle eşini öldüren Çilem Doğan için de slogan atılıyor: “Çilem başını eğme.”

Çilem Doğan 8 Mart için kaleme aldığı yazında “Söz veriyorum başımı önüme eğmeyeceğim. Dört duvarlar korkutmayacak beni, yalnız olmadığımı biliyorum” ifadelerine yer vermişti.

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 4 =

More in Haberler

To Top