Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim’den Oxford’a uzanan başarı hikayesi

Dersim

Dersim’den Oxford’a uzanan başarı hikayesi

Dersim’de köylerindeki okul kapanınca ailesiyle birlikte Mersin’e göç eden Erdinç Sezgin, başarı dolu eğitim hayatını Oxford Üniversitesi’ndeki araştırmalarıyla taçlandırıyor.

erdinc-sezgin

Dersimli Erdinç Sezgin Oxford’da bağışıklık sistemi, alerjinin biyofiziksel mekanizması konularında araştırmalarına devam ediyor. Oxford’a giden 50 Türk vatandaşından biri olan Sezgin, “Bu güvensizlikte Türkiye’ye dönmek riskli geliyor.” dedi.

90’LARDA MERSİN‘E GÖÇ ETTİ, ALMANYA’DA DOKTORA YAPTI

Dersim’de 1990’lı yıllarda köylerindeki okul kapanınca ailesiyle birlikte Mersin’e göç edenErdinç Sezgin (31), İstanbul Yeditepe Üniversitesi’nde Genetik ve Biyomühendislik eğitiminin ardından Almanya Dresden’de doktora yaptı. Sezgin, şimdi dünyanın en önemli üniversitelerinden Oxford Üniversitesi’nde bağışıklık sistemi, alerjinin biyofiziksel mekanizması konularında bilimsel araştırmalarına devam ediyor.

 50 TÜRKİYELİ’DEN BİRİ

Oxfordlu olma şansını yakalayan 50 Türkiye vatandaşından biri olan Sezgin, Türkiye’ye dönmeyi düşünmediğini belirterek “Avrupa’da bilim insanları politik tutumundan dolayı yargılanmaz. Türkiye’de bu zemin çok kaygan. Bu güvensizlik içinde Türkiye’ye dönmek riskli geliyor. İkincisi haftada 20 saat ders verirken bilime odaklanmak zor oluyor.” ifadelerini kullandı.

 

AB’DEN 2 DESTEKLEME FONU KAZANDI

Yoğun çatışmaların yaşandığı 1990’lı yıllara Dersim’in Mazgirt ilçesinde Güneyharman Köyü’nde köy okulu kapanınca Sezgin ailesi de binlerce aile gibi Mersin’e göç etti. Toroslar Mahallesi’ndeki Kazım Üstay İlköğretim Okulu’nda eğitim hayatına başlayanErdinç Sezgin MTSO Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra burslu olarak kazandığı Yeditepe Üniversitesi’nde Genetik ve Biyomühendislik eğitimi aldı. Almanya’nın Dresden kentinde doktora yapan Sezgin, doktora sürecinden araştırmaları ve bilimsel yayınları nedeniyle Avrupa Birliği’nden 2 destekleme fonu kazandı.

erdinc-sezgin-ailesi
“TÜRKİYE’YE DÖNMEYİ DÜŞÜNMÜYORUM”

Sezgin, doktoranın ardından dünyanın en önemli üniversitelerinden Oxford’a kabul edildi. Bilim insanı kariyerini Avrupa’da sürdürmek istediğini anlatan Sezgin, “Türkiye’ye dönmeyi sürekli düşüyorum. Ancak hep düşünce aşamasında kalıyor. Neden dönmüyorum? Birinci sebep bilimin, politik kimlikler tarafından yönetilmesi. Fonları veren kurumların, üniversite yönetimlerinin tarafsız olmaması. Avrupa’daki bilim anlayışına alışınca böyle bir ayrım çok tuhaf ve katlanılmaz geliyor.” dedi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × five =

More in Dersim

To Top