Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

ABD’nin yoğurt patronu Dersimli Hamdi Ulukaya, işçilerine şirket hissesi dağıttı

Haberler

ABD’nin yoğurt patronu Dersimli Hamdi Ulukaya, işçilerine şirket hissesi dağıttı

ABD’nin en büyük yoğurt üreticisi olarak bilinen Chobani’nin sahibi işadamı Hamdi Ulukaya, şirketinin hisselerinin bir bölümünü işçilerine dağıttı.

ABD’nin en büyük yoğurt üreticisi olarak bilinen Chobani’nin sahibi Dersimli işadamı Hamdi Ulukaya, şirketinin hisselerinin bir bölümünü işçilerine dağıttı.

hamdi-ulukaya

Hamdi Ulukaya

2 bin çalışana beyaz bir paketle hisse sürprizi

The New York Times’ın haberine göre bundan 11 yıl önce New York’un kuzeyindeki bir yoğurt fabrikasını satın almasıyla başlayan hikayesini 3 ila 5 milyar dolar arası piyasa değeri bulunan bir şirketle taçlandıran Ulukaya, eşine az rastlanır biçimde, Chobani’nin yüzde 10 hissesini 2 bin işçiye dağıttı.

Chobani hisselerini işçilere dağıtmaktaki amacının şirketi son 10 yıldır bugünlere getirenlere biraz refah sağlamak olduğunu belirten Ulukaya,“Bu kadar başarılı olacağını asla tahmin etmediğim bir şey yarattım, ama bu insanlar olmasaydı, Chobani de olmazdı” dedi.

“Hayatımda iki tip insan var, Chobani için çalışanlar ve çalışmayanlar” diyen Ulukaya, hisse dağıtımıyla çalışanların gelecekleri için daha çok çalışacağını söyledi.

Hisse dağıtımı, çalışanlar için de sürpriz oldu. Salı günü beyaz bir paket alan işçiler, paketin içinde kendilerine ne kadar Chobani hissesi verildiğini yazan bir belgeyle karşılaştı. Hisseler, şirket için ne kadar uzun süre çalıştıklarına göre dağıtıldı.

En az bir ev parası, kıdeme göre daha fazla hisse

hamdi ulukaya1

Hisse dağıtımı dün gerçekleştirildi. Fotoğraf: New York Times.

Şirketin değerinin 3 milyar dolarla 5 milyar arasında olduğu tahmin ediliyor. 3 milyar dolarlık bir değerle, işçilere ortalama 150 bin dolar civarında bir ödeme yapıldığı anlamına geliyor. Şirkette uzun yıllar çalışanların belki de 1 milyon dolarlık bir hisseye sahip olabileceği belirtiliyor. Chobani’nin halka açılması durumunda, işçiler şirket değeri üzerinden hisselerini satabilecek.

1994’te ABD’ye yerleşen ve daha sonra Chobani adlı yoğurt firmasını kuran Ulukaya, Türkiye’yi neden terk ettiğini “Türkiye’den ayrıldım çünkü Kürt’tüm ve Kürtlerin hak taleplerini oldukça önemsiyordum” diye anlatmıştı.  Ulukaya, ABD’de göçmenlere sağladığı iş imkanlarıyla da adından söz ettirmişti.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 + nineteen =

More in Haberler

To Top