Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dünyada bir ilk: Zaza Dili ve Edebiyatı’nın ilk mezunları Dersim’den

Dersim

Dünyada bir ilk: Zaza Dili ve Edebiyatı’nın ilk mezunları Dersim’den

Tunceli Üniversitesi bir ilke imza atarak Dünyada ilk kez Zaza Dili ve Edebiyatı öğrencilerini mezun etti.
Dersimnews.com – Zaza Dili ve Edebiyat Bölümü’nün ilk mezunları Dersim’den. Tunceli Üniversitesi Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümü ilk mezunlarını verdi.

tunceli-unv-mezuniyet-toreni

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek: “Mezun öğrencilerimiz ülkemize katkı sunacaklardır” dedi.

Prof. Dr. Ubeyde İpek sözlerini şöyle sürdürdü:

“2012 yılında YÖK’ün aldığı kararla Tunceli Üniversitesi bünyesinde Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümü açılmış olup; bu yıl ilk mezunlarını vermiştir. Bu bölümün açılabilmesi için Almanya’da alanında eğitim görmüş ve alanına hâkim kişiler üniversitemiz kadrolarına atanmıştır.

Öğrencilerimizi mezun etmekle birlikte; bir gururun ve sevincin de ilkini yaşamaktayız. Çünkü sadece ülkemizde değil, dünyada ilk defa Zaza Dili ve Edebiyatı uzmanlarını mezun etmek gururunu taşımaktayız.

Bu sebeplerle Tunceli Üniversitesi ailesi olarak bu mutluluğu yaşarken, mezun olan öğrencilerimizi kutlar ve onların ülkemize bu alanda iyi katkılar sunmalarını temenni ederim.

Rektör İpek, bölümün açılmasında Kurucu Rektör Prof. Dr. Durmuş Boztuğ’un büyük çabası ve emeği olduğunu belirterek teşekkür ederken, bir teşekkürü de mezunların yetişmesine katkı sunan hocalara etti.

 

BÖLÜM MEZUNLARINA ÖĞRETMENLİK HAKKI VERİLDİ

Zaza Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı  Yrd. Doç. Dr. Zülfü Selcan da konuya ilişkin yaptığı değerlendirmelerde,  mezun olanların öğretmenlik hakkı kazandığını söyledi veBu bölümden mezun olanlar tıpkı Türkçe ve İngilizce ile diğer dillerde eğitim görenler gibi öğretmenlik hakkı elde edecek. Bu mezunlar okullarda Zazaca derslere girebilir, öğretmenlik yapabilir.” ifadelerini kullandı.

Selcan, “Bu bir tarihi bölümdür. Bu yıl ilk mezunlarını veriyor. Mezun olanlar Zazaca Bölümünden bu dili öğrenerek mezun olacak. Öğretmenlik hakkı MEB tarafından kabul edildi.

Bölümleri için tercih yapacaklar bu bölümü tercih etsin. Tunceli’ye gelerek Zazaca okusunlar” dedi.

Bu dilin giderek daha önemli hale geleceğini söyleyen Zülfü Selcan, Anadil vurgusu da yaptı.

Bu bölümde hem dil hem de bilim öğretildiğini söyleyen Tunceli Üniversitesi Zaza Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Zülfü Selcan, öğrencilerin Zazaca’yı tercih etmesinin dili daha tanınır yapacağına vurgu yaptı ve bu dilin ancak böyle yaşatılacağını söyledi.

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

fourteen + 7 =

More in Dersim

To Top