Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim’de cemaati protesto ettikleri için tutuklanan Ali Mükan ve arkadaşları serbest bırakılmalı

Dersim

Dersim’de cemaati protesto ettikleri için tutuklanan Ali Mükan ve arkadaşları serbest bırakılmalı

Dersim’de 2011 yılında Gülen Cemaati’ne karşı düzenlenen protesto yürüyüşünü organize eden Dersim Kültür Derneği Başkanı Ali Mükan ve arkadaşları cemaatçi savcı ve hakimler tarafından tutuklandılar. 
Dersimnews.com –  22 Ocak 2011’de Dersim’de Gülen Cemaati’nin yapılanmasına karşı protesto yürüyüşü düzenlenmişti.

Düzenlenen protesto yürüyüşüne 5 bin kişi katılmıştı.  Fetullah Gülen cemaatini protesto eden yürüyüşü organize edenlerin çoğu 2012’de tutuklanarak cezaevine gönderildi.

dersimde-cemaat-protestosu-22ocak2011

Dersim’de Gülen Cemaati protestosu – 22 Ocak 2011 – Foto: Ferit Demir / DHA

O protesto yürüyüşünü organize edenler arasında dönemin Dersim Kültür Derneği Başkanı ve Tunceli Belediyesi Meclis Üyesi Ali Mükan ve arkadaşları vardı.

13 Kasım 2012 tarihinde Tunceli Emniyet Müdürlüğü’nde görevli cemaatçi polislerin düzenlediği operasyonda protesto yürüyüşünü organize edenlerin içinde olduğu 13 kişi gözaltına alındı.

Cemaatçi polislerin hazırladığı fezleke ile adliyeye sevk edilenler arasında Tunceli Baro Başkanı Avukat Uğur Yeşiltepe, İbrahim Yolcu, Hasan Doğankulu, Deniz Efecan, Barış Taylak, Zafer Güven, Erbil Gözüaçık, Yıldız Ataş, Zafer Doğan, Yaşar Oğuz, Mustafa Aytaç,  Dersim Kültür Derneği Başkanı Ali Mükan vardı.

Dersim Kültür Derneği Başkanı Ali Mükan (ortada)

Dersim Kültür Derneği Başkanı Ali Mükan (ortada)

Gözaltına alınan kişiler “terör örgütü”ne üye olma iddiasıyla tutuklanarak Malatya’ya gönderildi.

O dönem Malatya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görevli olan cemaatçi savcı ve hakimler 26 Haziran 2012’de yapılan son duruşmada;  Dersim Kültür Derneği Başkanı ve Tunceli Belediyesi Meclis üyesi Ali Mükan, Tunceli Baro başkanı Av. Uğur Yeşiltepe, Dersim Kültür Derneği yönetici Mustafa Aytaç, Halkın Günlüğü gazetesi muhabiri Öner Yeşil, Zafer Güven, İbrahim Yolcu, Yıldız Ataş, Hasan Doğan Kılıç hakkında “örgüt üyesi  oldukları sabit görüldüğü” gerekçesiyle 6’şar yıl 3’er ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme sanıkların MKP örgütüne üye olduklarına kanaat getirdi.

DERSİM 38 ANMASINA KATILMAK SUÇ SAYILDI

Savcılığın hazırladığı iddianame de sanıklara yöneltilen suçlamalar arasında, “Dersim 38  anmasına katılmak”, “Sivas Katliamı anmasına katılmak”, “1 Mayıs ve Newroz etkinliklerine katılmak”,  “doğa katliamlarına karşı yapılan protestolara katılmak”, “basın açıklamalarına katılmak”, “alkışlamak”, “ıslık çalmak” vardı.

Cemaatçi savcı Cemaatçi polislerin hazırladığı fezlekeden iddianame hazırlamıştı. Hazırlanan iddianame temelsiz ve somut delillerden yoksundu.

Ali Mükan ve arkadaşlarının tek suçu Dersim’deki Gülen Cemaati yapılanmasına karşı sessiz kalmamalarıydı. FETÖ’cüleri rahatsız ettikleri için kumpas kurulup cezaevine tıkıldılar.

Bugün Gülen Cemaati’nin devlete sızan terörist bir yapılanma olduğu Hükümet tarafından kabul edilmekte. 15 Temmuz gecesi yapılan darbe girişimininde TSK içindeki FETÖ’cü grup tarafından organize edildiği Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Hükümet yetkilileri tarafından açıklandı.

POLİSLER, SAVCILAR VE HAKİMLER FETÖ ÜYESİ

Ali Mükan ve arkadaşlarını gözaltına alan polisler, tutuklamasını talep eden savcı, tutuklama kararı veren hakim ile Malatya 4 . Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya bakan savcı ve hakimler FETÖ/Parelel Devlet Yapılanması’na üye oldukları gerekçesi ile görevden alındılar.

Tüm gelişmelerden sonra Ali Mükan ve arkadaşları hakkında verilen hapis cezasının hiç bir hükmü kalmamıştır. Söz konusu dava çökmüştür. FETÖ’cüler tarafından kumpasla içeri tıkılan Ali Mükan ve arkadaşlarının derhal serbest bırakılması gerekiyor.

İLGİLİ HABERLER İÇİN:

https://dersimnews.com/2012/11/13/dhf-uyeleri-gozaltina-alindi

https://dersimnews.com/manset/mahkeme-ali-mukan-ve-arkadaslari-icin-hapis-cezasi-verildi.html

 

 

 

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 − 6 =

More in Dersim

To Top