Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersimliler: Askeri darbeye de sivil darbeye de karşıyız

Dersim

Dersimliler: Askeri darbeye de sivil darbeye de karşıyız

Seyit Rıza Meydanında basın açıklaması yapan Dersim emek ve demokrasi güçleri, Ne askeri darbe ne sivil diktatörlük istiyoruz’ dediler.

dersimliler_ne_askeri_darbe_ne_sivil_diktatorluk_istiyoruz_h5931

Dersim emek ve demokrasi güçleri, 15 Temmuz’daki darbe girşimini protesto etmek için bu akşam saat 18:00’de sanat sokağında bir araya gelerek bir yürüyüşle Seyit Rıza Meydanında bir basın açıklaması yaptı.

“Faşizme karşı omuz omuza”, “Ne askeri darbe ne sivil diktatörlük” sloganları atan kitle adına açıklamayı yapan Demokratik Alevi Dernekleri Eş Genel Başkanı Ayten Şimşir, TSK içinde bir grup askerin ülke yönetimine el koymaya çalıştığını ifade etti.
Gezi sürecinde halkın sokağa çıkmasını yasaklayan zihniyetin şimdi taraftarlarını polisdesteğiyle sela okuyarak sokağa çağırdığını, kendi saltanatına destek gösterileri yaptığını belirten Şimşir, sokağa çağrı ve demokrasi bayramı adı altında faşizmin toplumsal alanın her tarafına nüfuz ettirilmeye çalışıldığını söyledi.
 

17-18 Temmuz tarihlerinde Türkiye’nin çeşitli yerlerinde Alevi Mahallelerine yönelik saldırıların olduğunu da dile getiren Şimşir, saldırıların mahalleliler tarafından püskürtüldüğünü, polisin ise olaylara seyirci kaldığını belirtti. Şimşir, “Aleviler tarihin hiçbir döneminde bugünkü kadar kültürel ve fiziki soykırım eşiğine gelmemişlerdir. Gelinen aşamada daha fazla örgütlü duruş sergileyip dayanışmaya ve kendilerini savunmaya ihtiyaçları vardır. Geçmişte ki acı tecrübelerden dersler çıkararak kendileriyle ilgili oynanan oyunların farkında olmalıdırlar. Zaman ayrışma zamanı değil; zalimin zulmüne karşı hak yolunda birleşme zamanıdır” dedi.

 

Evrensel
Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × two =

More in Dersim

To Top