Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim’de demokrasi nöbeti

Dersim

Dersim’de demokrasi nöbeti

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı eylemde konuşan devlet ve siyasi parti yetkilileri darbe girişimini lanetledi.
tunceli-demokrasi-nobeti

Dersim’de 15 Temmuz darbe girişimine karşı Vali Osman Kaymak, Vali Yardımcıları, Rektör Prof. Dr. Ubeyde İpek, Emniyet Müdürü Fahrettin Şen, AKP İl Başkanı Fatih Tek, CHP İl Başkanı Ali Rıza Güder, partililer ve vatandaşlar Türk bayraklarıyla Moğultay Mahallesi Belediye Yeraltı Çarşısı üzerinde bir araya geldi.

Geniş güvenlik önlemleri altında alana gelen Tunceli Valisi Osman Kaymak, katılımcılarla tek tek tokalaştı.
Burada katılımcılara hitap eden Vali Osman Kaymak darbe girişimine tepki göstererek, “Asker kılığındaki hainler kendi halkından alınan vergilerle alınan helikopteri, uçakları, tankları kendi halkının üzerine sürdüler. Bunlar sözde darbe yaparak Türkiye’yi kaosa dönüştürmek ve geri götürmek istediler. Buradan kendilerini kınıyoruz. Allah belalarını versin. Türk Cumhuriyet tarihine baktığımızda darbelerin her zaman Türkiye’yi yıllarca geriye götürdüğünü gördük. Demokrasi gerçekten güzel bir rejim. İstediğinizi seçiyorsunuz, istemediğinizi oy verdiğinizde yönetimden alıkoyuyorsunuz. Darbeyle iktidarı elde etme artık çağdışı bir yöntem. Ama Türk Milleti gerçekten kurtuluş savaşında olduğu gibi bugün de hürriyetine, geleceğine sahip çıktı. Kendi hürriyetinin tankla, topla alınamayacağını gösterdi. Bu darbe girişimini başarısız kıldı. Sizler Türk Bayraklarıyla Tunceli’nin de darbe karşıtı bu yarışta olduğunu gösterdiniz” dedi.

AKP ve CHP İl Başkanları da Konuştu

Düzenlenen darbe karşıtı etkinlikte konuşan Ak Parti Tunceli İl Başkanı Fatih Tek, darbe girişimine atıfta bulunarak, “Başta sayın cumhurbaşkanımızın talimatı ve direktifleriyle dik duruşuyla ardından sokağa davet ettiği milletin iradesine sahip çıkmasıyla kalkışma başlamadan giderilmiştir. Millet iradesi vuku bulmuştur. Milletin iradesi önünde hiç bir güç duramaz. Bu gün 1915’te Çanakkale’de sergilenen ruh, 15 Temmuz 2016’da Türkiye’nin her köşesinde vuku bulmuştur” dedi.

Darbe girişiminin en başta siyasetçiler için sınav zamanı olduğunu ifade eden CHP İl Başkanı Ali Rıza Güder ise; “Bu darbe girişimi bizler için en başta siyasetçiler için bir seçim ve sınav zamanıdır. Bizler bugün her türlü siyasi ayrılık ve çatışmaları bir yana bırakarak en başta kutsal parlamentomuzun, seçilmiş hükümetimizin yanında yer almalıyız. Bu özgürlük ve demokrasiye inanan her yurttaşın görevidir” diye konuştu.

Devlet yetkilileri ve siyasi parti temsilcilerinin ardından vatandaş ve bazı sivil toplum örgütü temsilcilerinin de söz aldığı darbe karşıtı etkinlik boyunca yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Özgür Dersim Gazetesi

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen + twenty =

More in Dersim

To Top