Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Hozat’ta karakola saldırı: 1 vatandaş hayatını kaybetti, 2 asker yaralandı

Dersim

Hozat’ta karakola saldırı: 1 vatandaş hayatını kaybetti, 2 asker yaralandı

Hozat Dalören Jandarma Karakolu’na bu sabah düzenlenen saldırıda 2 asker yaralandı, çatışma arasında  kalan Mesut İlkbahar isimli vatandaş yaşamını yitirdi.

Dersimnews.com –  Hozat İlçesi Dalören (Pakire) jandarma Karakolu’na bu sabah düzenlenen terörist saldırısında 2 asker yaralandı, çatışma ortasında kalan Mesut İlkbahar adlı vatandaş yaşamını yitirdi.

Hozat ilçesine bağlı Dalören jandarma Karakolu’na bugün saat 08.00’de otomatik silahlarla ateş açıldı. Saldırıyı PKK ile 3 silahlı sol örgütten oluşan Halkların Birleşik Devrimci Hareketi’ne (HBDH) mensupları tarafından gerçekleştirdiği belirtildi. Ormanlık alanda gizlenen örgüt mensupları tarafından 3 ayrı noktadan karakola ateş açılırken, bazı örgüt üyeleri ise karakola sızmaya çalıştı. Açılan ilk ateşte 2 asker yaralanırken, karakoldaki diğer askerler anında karşılık verdi.

ÇATIŞMA ORTASINDA KALAN BİR SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

mesut-ilkbahar

Mesut İlkbahar

Bu sırada Uzundal Köyü’nde oturan ve karakola denetimli serbestlik için imza atmaya gelen Alişan İlkbahar ile oğlu Mesut İlkbahar da Karakol kapasından çıktıktan sonra başlayan çatışmanın ortasında kaldı.

Çatışma ortasında kalan Alişan İlkbahar yara almazken, 27 yaşındaki Mesut İlkbahar ağır yaralandı. Hozat ve Dersim’den takviye askerlerin karadan ve havadan bölgeye sevk edilmesi üzerine örgüt üyeleri ormanlık alana doğru kaçtı.

Çatışmanın durması üzerine yaralı Mesut İlkbahar askerler tarafından karakol dışından alınarak içeriye taşındı. Çatışmada yaralanan 2 asker helikopterle Tunceli Asker Hastanesi’ne, çatışmanın ortasında kalarak yaralanan Mesut İlkbahar ise, ambulansla Tunceli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Mesut İlkbahar hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Çatışmada hayatını kaybeden 27 yaşındaki Mesut İlkbahar şoförlük yapıyordu.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Saldırı ile ilgili Tunceli Valiliği yazılı bir açıklama yaptı. Valiliğin açıklaması şöyle:

” 01 Ağustos 2016 günü saat 08:00 sıralarında İlimiz Hozat İlçesi Dalören Köyü Jandarma Karakoluna; Denetimli Serbestlik kararı bulunan bir vatandaşımız ile oğlu kendilerine ait araçları ile günlük imza için gittikleri sırada teröristlerce karakola taciz atışı yapılmıştır. Karakolda bulunan askerlerce tacize karşılık verildiği esnada Denetimli Serbestlik için imza vermeye gelen vatandaşımızın oğlu teröristlerce açılan taciz ateşi sonucu karın boşluğundan ve bacağından yaralanmıştır. Yaralı şahıs Jandarma Ekipleri tarafından Hozat İlçe Hastanesine intikal ettirilmiş, burada yapılan müdahalenin ardından yaralı şahıs İl merkezimize tedavisinin yapılması için sevk edilmiş ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştır. Ayrıca taciz ateşi sırasında 2 askeri personelimiz yaralanmış, yaralı askerlerimiz Elazığ iline intikal ettirilmiştir. Konuyla ilgili her yönü ile tahkikata başlanılmış olup kamuoyuna sonucundan ayrıca bilgi verilecektir.

 Bölgede teröristlerin yakalanması, etkisiz hale getirilmesi maksadıyla operasyona başlanılmıştır.”
Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 + 19 =

More in Dersim

To Top