Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Tunceli Üniversitesi’nin adı Munzur Üniversitesi oldu

Dersim

Tunceli Üniversitesi’nin adı Munzur Üniversitesi oldu

Tunceli Üniversitesi’nin adı torba yasa ile Munzur Üniversitesi olarak değiştirildi.

Dersimnews.comMunzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, Tunceli Üniversitesinin adının torba yasa ile “Munzur Üniversitesi” olarak değiştirildiğini belirterek, “Üniversitemizin adınınMunzur olarak değişmesi Tunceli ilinin kültürel ve inançsal geçmişine dönük bir duyarlılığı ifade etmektedir.” dedi.

tunceli-unv

REKTÖR İPEK:  MUNZUR BU KUTSAL TOPRAKLARIN İLHAM KAYNAĞIDIR

Rektör Prof. Dr. İpek, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2008 yılında kurulan üniversitelerinin adının “Munzur” olarak değiştirildiğini anımsattı.
Konuyla ilgili yazılı bir mesaj yayınlayan Munzur Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Ubeyde İPEK şunları aktardı:

“Tunceli ili yüzlerce yıllık bir kültürel ve tarihsel geçmişe sahiptir. Anadolu coğrafyasının öncelikli ve önemli bir kadim düşünce-inanç merkezi olan Tunceli; ocakların kurulduğu dervişlerin yurt tuttuğu, erenlerin hizmet verdiği bir bölgedir. Yüzlerce yıllık süreçte Tunceli’de yaşayan bu kültürel ve düşünsel donanım sayısız şahsiyet yetiştirmiştir ve sadece Tunceli ilinin değil Anadolu’nun genelini tasavvufi anlamda aydınlatmıştır. Tuncelili erenlerin, aşıkların sözleri ve deyişleri insanımıza irfani ve ilmi bir ufuk vermiştir.

Tunceli ilinin sahip olduğu bu kültürel ve tarihsel birikime coğrafi güzelliği de adeta bir ilham kaynağı olmuştur. İlham kaynağı olan bu coğrafi güzelliklerin başında adını dağlara, vadiye ve nehre veren Munzur gelmektedir. Munzur ve Tunceli ifadeleri tarih boyunca adeta iç içe geçmiştir. Munzur denildiğinde insanımızın aklına gelen Tunceli olmuştur. Adeta dağıyla, vadisiyle ve nehriyle Tunceli, Munzur’un güzelliklerinin coğrafi zemini olmuştur.

Munzur dağlarındaki gözelerden boşalan Munzur suyu, Tunceli toplumu için kültürel ve inançsal bir değere sahiptir hatta kutsaldır. Munzur gözelerinden çıkarak nehre dönüşen Munzur, Ortadoğu’nun en büyük su kaynaklarından biri olan Fırat’ın bir parçası olmuş, Dicle nehri ile birleşerek Ortadoğu’nun tarih boyunca en önemli uygarlık değerlerinin başında gelmiştir.

Munzur; dağ, vadi ve nehri ile Tunceli insanının kutsal değerlerinin başında gelmesi nedeniyle hakkında sayısız anlatının ve ritüelin bulunduğu bir düşünce-inanç değeridir. Bu sebeple üniversitemizin adının Munzur olarak değişmesi Tunceli ilinin kültürel ve inançsal geçmişine dönük bir duyarlılığı da ifade etmektedir. Üniversitemizin yeni adının başta Tunceli ilimize ve tüm toplumumuza  hayırlı olmasını temenni ederken üniversitemizin Tunceli ile ilgili kültürel ve tarihsel temelli bilimsel çalışmalarını artırarak devam ettireceğini aktarmak isterim.”

 

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − five =

More in Dersim

To Top