Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim’de askeri operasyon: Savaş uçakları ve kobralar havadan vurdu

Dersim

Dersim’de askeri operasyon: Savaş uçakları ve kobralar havadan vurdu

Dersim’de insansız hava araçları ile belirlenen PKK hedefleri önce savaş uçakları, ardından da Kobra tipi helikopterlerle vuruldu. Bombardımanın ardından bölgeye çok sayıda asker sevk edilerek, kara operasyonu başlatıldı. Operasyonda, 6 hedef imha edildi.
Dersimnews.com – Dersim’de son yılların en büyük askeri operasyonu gerçekleştirildi. Kış üstlenmesine hazırlık yapan örgüt üyelerine karşı, hava destekli büyük kara operasyonu başlatıldı.

dersimde-askeri-operasyon-ekim2016

Güvenlik kaynaklarının verdiği bilgiye göre, akşam saatlerinde merkeze bağlı Kutuderesi vadisi içinde kalabalık bir PKK’li grubun kış üstlenmesi planlaması için bir araya geldiği istihbaratının alınmasından sonra insansız hava araçları bölgeye sevk edildi.

İHA’lar tarafından yerleri tespit edilen PKK’li grubun bulunduğu bölge önce Malatya Erhaç Havalimanından kalkan 2 adet F-16 savaş uuçağı tarafından bombalandı. Savaş uçaklarının, İHA’lardan sağladığı görüntü ile örgütün silah mevzileri, ve cephanelerinin de bulunduğu 6 hedefi vurduğu belirtildi.

Savaş uçaklarının bombardımanı sonrası Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı koordinesinde başlatılan operasyon için bölgeye havadan komandolar indirildi. Bir yandan havadan bölgeye komandolar indirilirken, diğer yandan taarruz tipi 4 Kobra Helikopterleri ile kaçan PKK mensuplarının bulunduğu alanlar havadan vuruldu. Hava destekli operasyon kapsamında akşam saatlerinde Dersim merkezden bugüne kadar yapılan en büyük askeri sevkiyat için çok sayıda zırhlı araç ile bölgeye eğitimli birlikler sevk edildiği gözlendi.

Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından tespit edilerek imha edilen PKK hedeflerine yönelik bir açıklama yapıldı. Açıklamada, saat 15.49-16.32 sıralarında alınan anlık bir istihbaratın değerlendirilmesi sonucu Türk Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçaklarının Dersim kırsalına hava harekatı düzenlediği belirtilerek, bölgede tespit edilen 6 hedefin imha edildiği bildirildi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 1 =

More in Dersim

To Top