Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim’in ilk yerli otomobili ‘Pülümür’

Dersim

Dersim’in ilk yerli otomobili ‘Pülümür’

35 yıldır Almanya’da yaşayan İsmail Şanlı isimli vatandaş, 2008 yılında elektrikli araba tasarımı ve üretimi üzerine bu ülkede patent aldı.

Patenti aldıktan sonra yaz tatillerinde memleketi Dersim’in Pülümür İlçesi’nde tasarladığı arabalar üzerine çalışan İsmail Şanlı, en son aküyle çalışan iki kişilik mini otomobil üretmeyi başardı.

Ahşap dış kaplamaya sahip olan otomobilin 120 kilometre hıza ulaşabildiğini belirten Şanlı, kabin hariç aracın tamamlandığını, sponsor bulması halinde aracın seri üretimini gerçekleştirmek istediğini söyledi.

Aracın hızı ile navigasyonun da yer aldığı sistemi de araca yerleştirdiğini dile getiren İsmail Şanlı, aracın hem çevreci olduğunu hem de ciddi şekilde yakıt tasarrufu sağladığını ifade etti.

200 kilogram ağırlığı olan aracıyla sık sık Pülümür-Erzincan karayolu’nda test sürüşü yapan ve araca ilişkin bilgi veren Şanlı, “2008 yılında elektrikli arabalar üzerine patentim var Avrupa’dan. Bu merakımı gerçekleştirmek için böyle bir model yaptım. Bu arabayı çizip gerçekleştirdim. Bu arabaların en büyük avantajı elektrikli oldukları için çevreci olmaları. 100 kilometrede 1 ile 1,5 lira yakarlar. 120 kilometre sürat yapıyor. 500 kilometre mesafe yapar aküleri. Biz 2 tonluk arabalarla geziyoruz fakat kendimiz 100 kiloyuz. O yüzden böyle arabalar hem rahatlar hem de şehir içinde daha kullanışlılar” dedi.

Şanlı, aracın kabinini de yapınca tümüyle bitmiş olacağını belirterek, “Yüzde yüz Dersim üretimi. İsmini de Pülümür’de ürettiğim için Pülümür koydum” diye konuştu.

Şanlı, akaryakıt istasyonlarına kurulacak bir sistemle otomobilin aküsünün bitmesi durumunda biten aküyü doluma bırakıp yenisini takarak yola devam edilebileceğini de sözlerine ekliyor.

Kaynak: Özgür Dersim

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

 1. Dr. Dursun Özalp

  21/10/2016 at 10:52

  Merhaba

  Ismail Beye cok tesekürler Almayadan.Sizinle gururlaniyorum.

  Pülümür yerine “Dersim” koysaydi daha yerinde olurdu.

  Yeni modellere “Pülümür,Mazgirt, Pertek, Nazimiye, Ovacik,….” koyabilir.

  Lütfen benimle iletisime geçsin.
  Dr. Dursun Özalp, Tel: 0049-6642-9186454 veya 0049-17622648199
  E-mail : alangmbh@hotmail.com veya info@alan-industrie.de
  Selamlar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × four =

More in Dersim

To Top