Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Okullarda yeni cemaat yapılanması

Haberler

Okullarda yeni cemaat yapılanması

CHP’li Atila Sertel, İzmir merkezli ve ”Cemaatin alt kolu” görünümlü bir derneğin lise ve dengi okullarda konferans adıyla öğrencileri Risale-i Nur okumaya ve namaz kılmaya davet etmesini Meclis gündemine taşıdı.  Sertel “Sütten ağızları yanmamış olacak ki başka oluşumlara göz yummaya devam ediyorlar” dedi

okullarda-yeni-cemaat-yapilanmasi

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, darbe girişiminin ardından eğitim kurumlarındaki cemaatçileri temizlediğini iddia eden Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Fethullah Gülen cemaati benzeri diğer yapılanmaların okullardaki faaliyetlerine göz yummaya devam ettiğini bildirdi. Okullarda cemaatten boşalan yapıyı “Sözler Köşkü İlim ve Kültür Derneği” adıyla faaliyet gösteren başka grubun doldurduğunu ifade eden Sertel, derneğin lise ve dengi okullarda konferans adıyla öğrencileri Risale-i Nur okumaya ve namaz kılmaya davet ettiğini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi vererek konuyu Meclis gündemine taşıyan Sertel “Sütten ağızları yanmamış olacak ki başka oluşumlara göz yummaya devam ediyorlar” dedi.

Türkiye genelinde izin verildi

Sertel, Türkiye’deki tüm lise ve dengi okullarda konferanslar düzenlemeye başlayan ‘‘Sözler Köşkü İlim ve Kültür Derneği’’ üyelerinin izin istemli dilekçelerinde amaçlarını “Gençlerin idrak, yaşayış ve anlayış seviyelerine uygun olan anlatımlarla, milli manevi ve ahlaki konularda duyarlı, bilinçli ve topluma faydalı gençlerin yetişmesini sağlamak” olarak açıkladığına dikkati çekti. Derneğin, Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğüne yazdıkları izin dilekçesinde konferansın amacı ile ilgili şu açıklama yapıldı:

“Milli ve manevi değerlerin korunması, Toplum ve aile yapılanmasına destek olunması, Gençlerin topluma kazandırılması, Madde bağımlılığın önlenmesi, Ahlaki erozyonun önlenmesi, Kitap okuma alışkanlığının kazandırılması, Gençlere yönelik gelecek planlaması, Sosyal becerilerin gelişmesi ve iletişim kurma yeteneğinin kazandırılması.”

“Hiçbir cemaat yapılanmasına müsaade edilmemelidir”

Konuyla ilgili İzmir’deki öğretmen ve velilerden çok sayıda şikayet aldığını belirten Atila Sertel, “Birini temizlerken diğerine göz yumarsanız, yarın onlar da başka bir kalkışmada bulunabilirler. Her zaman dile getirdiğimiz gibi devletin hiçbir kurumunda hangi adla veya hangi amaçla olursa olsun hiçbir cemaat yapılanmasına müsaade edilmemelidir” dedi.

‘’Cemaatin alt kolu’’

Hükümetin ‘’Risale-i Nur kitabını başucu kitabı olarak tanıtan, haftalık sohbet toplantılarıyla liseli gençleri kendi içlerine çeken, okul çıkışlarında çocukların adeta önlerini keserek onlara çeşitli dini sorular yönelten, kişilerin Allah inancını sorgulayan ve namaza davet eden’’ ve Gülen cemaatinin alt kolu imajı çizen bu derneğe göz yumduğunu belirten Sertel, açıklamasında şunları kaydetti:

‘’Bakanlıktan ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri’nden aldıkları özel izinle dernek adı altındaki bu cemaat yapılanması okullarımızda cirit atıyor. Fethullah Gülen cemaatine yıllarca göz yumarak ülkemizi darbenin eşiğine getiren hükümet yetkilileri, anlaşılan o ki akıllanmamışlar. Sütten ağızları yanmamış olacak ki başka oluşumlara göz yummaya devam ediyorlar. Okullarımıza bilimin dışında, akılcı, çağdaş öğretmenlerin dışında hangi adla olursa olsun, kimsenin girmesine izin verilmemelidir.”

BirGün

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × five =

More in Haberler

To Top