Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Tunceli Belediyesine vekaleten atanan Öner göreve başladı

Dersim

Tunceli Belediyesine vekaleten atanan Öner göreve başladı

Belediye Eşbaşkanı Mehmet Ali Bul’un tutuklanmasının ardından İçişleri Bakanlığı tarafından Belediye Başkanvekili olarak görevlendirilen Vali Yardımcısı Olgun Öner göreve başladı.

Öner’in belediyeye gelişi öncesinde tüm belediye çalışanları dışarı çıkarılarak belediye binasında arama yapıldı. Arama yapıldığı esnada zaman zaman gergin anlar yaşandı.

olgun-oner

Belediye Eşbaşkanı Mehmet Ali Bul’un tutuklanmasının ardından İçişleri Bakanlığı tarafından belediye başkan vekili olarak görevlendirilen Vali Yardımcısı Olgun Öner’in göreve başlamasından önce belediye binası önünde polis ekipleri tarafından geniş güvenlik önlemleri alındı. Belediye çalışanları dışarı çıkarılırken binada arama gerçekleştirildi. Arama yapıldığı esnada HDP Milletvekili Alican Önlü, vatandaşlar ile polis arasında zaman zaman gergin anlar yaşandı.

Belediye binasına asılan “Halkın İradesi Rehin Alınamaz” pankartını indirmek isteyen polisler ile HDP’li Vekil Alican Önlü arasında da tartışma yaşandı. Uzun uğraşlar sonucu pankart polisler tarafından indirilirken alınan geniş güvenlik önlemleri altında Tunceli Valisi Osman Kaymak, Belediye Başkan vekili olarak atanan Vali Yardımcısı Olgun Öner, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Tekin Aktemur ve Emniyet Müdürü Doğu Ateş, belediye binasına geldi.

VALİ: ÖRGÜTÜN HALK ÜZERİNDEKİ BASKISI SONA ERENE KADAR VEKALET ATAMA DEVAM EDECEK

Yetkililerin belediye binasına gelişleri sırasında da protestolar yaşanırken, Vali Osman Kaymak ve Tunceli Belediye Başkan Vekili Olgun Öner basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
Basın mensuplarına açıklama yapan Tunceli Valisi Osman Kaymak, belediye başkanının tutuklanmasına değinerek, “Bunun sebebi terör örgütü PKK’ya üye olmak, yardım yapmak. Dava açıldı sonuçta tutuklandı. Bu bir adli karardır. Burada bizim valilik, hükümet olarak amacımız halkımıza hizmet etmektir. Tutuklanınca yasa gereği içişleri bakanımız Olgun Öner beyi belediye başkan vekili olarak atadı. Arkadaşımızı bugün buraya getirdik. Kendisine başarılar diliyoruz. Valilik olarak sürekli yanında olacağız. Daha önce belediyeyle hizmetlerde belki ayrılıklar oluyordu şimdi valilik imkanları halkımızın hizmetinde olacak. Belediyenin amacı halka hizmettir. Bugüne kadar yeterince verildiğini düşünmüyoruz. Bu çerçevede bizler zulmetmek için değil hizmet etmek için geldik. Bu kalıcı bir şey değildir. Düzen oturuncaya kadar, terör örgütünün Tunceli halkının üzerindeki baskısı kalkıncaya kadar devam edecek” dedi.

Belediye binasına gelişlerindeki protestoya değinen Vali Kaymak, “Buraya gelirken bazı kişiler protesto eyleminde bulundular. Bu onların demokratik haklarıdır ancak şunu bilsinler ki buraya hizmet için geldik. Gayri kanunu bir durum yok. Tutuklama sonucu içişleri bakanımız yetkisini kullanıp görevlendirme yapmıştır” diye konuştu.

ÖNER: GÖREVİ İÇİŞLERİ BAKANLIĞI VERDİ

Belediye Başkanvekili olarak atanan Olgun Öner ise yaptığı açıklamada kente yabancı olmadıklarını dile getirerek, “Tunceli’ye bizler yabancı değiliz. Üç yılı aşkın süredir Tunceli’deyiz. Eksiklik ve ihtiyaçlarını biliyoruz. İçişleri bakanlığımız bize bu görevi tebliğ ettiler. Gayri yasal bir atama değil kanuni ve adli bir süreç sonucunda verilmiş bir karar. Belediye yasasından kaynaklı bir atama. Önemli olan bunları sorgulamaktansa önümüze bakmaktır. Sayın valimizin destekleri olacak. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği içinde olacağız” şeklinde konuştu.

ÖNLÜ: KAYYUM ATANMASI İŞGALDİR

Yetkililerin belediye binasında bulundukları esnada dışarıdaki protesto eylemleri de devam etti.
Protestoculara hitaben konuşan HDP Milletvekili Alican Önlü, belediyeye kayyum atanmasını işgal olarak değerlendir.

İncelemelerin ardından Vali Osman Kaymak ve diğer yetkililer belediye binasından ayrıldı.

Özgür Dersim

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
1 Comment

1 Comment

  1. erkan demirbilek

    20/11/2016 at 19:36

    Kürtcülük yapan birinin gitmesine sevinmekle birlikte Elazigli bir Zazanin gelmesini eger türkcülük degilde Zaza kimligine sahip cikarsa kabullenebilirim. Aksi al birini vur ötekine. Bir türkcülük bir Kürtcülük bir Ermenicilik bu acikca kahpeliktir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − 11 =

More in Dersim

To Top