Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Adana Aladağ’da Süleymancılara ait yurtta 12 çocuk yanarak can verdi

Haberler

Adana Aladağ’da Süleymancılara ait yurtta 12 çocuk yanarak can verdi

Adana’nın Aladağ ilçesinde Süleymancılar tarikatına ait 3 katlı bir kız öğrenci yurdunda çıkan yangında, 11’i kız öğrenci ve 1 görevli olmak üzere 12 kişi hayatını kaybederken, 22 öğrenci yaralandı. 

Dersimnews.com – Adana’nın Aladağ ilçesinde Süleymancılar tarikatına ait Özel Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu‘nda akşam saatlerinde yangın çıktı.

adana-aladag-yurt-yangini

Yangında, 12 kişi hayatını kaybetti, 22 kişi yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Hayatını kaybedenlerden 11’inin öğrenci, birinin de okulda görevli bir kişi olduğu belirtildi.

Aladağ ilçesi Sinanpaşa mahallesinde bulunan ve 200 öğrencinin kaldığı Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Orta Öğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda saat 19.30’da yangın çıktı. Çıkan yangında 11 kız çocuğu ile 1 görevli hayatını kaybetti.

Öğrencilerin çevre köylerden gelen ortaokul ve lise öğrencileri olduğu öğrenildi.

YANGIN MERDİVENİ KİLİTLİ!

Adana Belediye Başkanı Sözlü, “Yangın merdiveninin kilitli olduğu anlaşılıyor. Cesetler yangın merdiveninin olduğu noktada bulundu” dedi.

Çocukların kaçmaması için kilitlendiği iddia edilen yangın merdiveni kilitlenmemiş olsaydı çocuklar ölmeyecekti.

DEVLET YURDUNU YIKIP ÇOCUKLARI SÜLEYMANCILAR’A TESLİM ETTİLER!

Adana’nın Aladağ ilçesindeki öğrenci yurdunda çıkan yangına olay yerinde kızının akıbetinden haber alamayan bir öğrenci velisi, “Burası Süleymancıların yurdu. Yurdu yıktılar, çocuklarımızı buraya yerleştirdiler” dedi.

CENAZELER ADLİ TIP KURUMU’NA GÖNDERİLDİ

Yangında yaşamını yitiren 11 öğrenci ile 1 eğitmenin cenazesi, otopsi için Adana Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Olay Yeri İnceleme ekipleri, jandarma ve itfaiye binada incelemelerini sürdürüyor. Ölen öğrencilerin 8’inin cenazesinin ahşap çatı katında, eğitmen ile 3 öğrencinin cenazesinin ise 2 katta bulunduğu öğrenildi.

Yıllık 700 lira kira

Aladağ kız öğrenci yurdunda yoksul ailelerin çocuklarının kaldığı, yurdun yıllık kirasının ise 700 lira olduğu öğrenildi.

ADANA EĞİTİM SEN BAŞKANI: O YURT YASAL DEĞİLDİ

Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Ahmet Karagöz Adana’daki Özel Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda çıkan yangında hayatını kaybeden çocukların orada bulunmasının yasal olmadığını söyledi.

“Bu yurt yasal bir yurt değildi. Orada kalan çocukların yaşları 10-13 yaşla sınırlı.

“5661 sayılı yasa ile 652 sayılı kanun hükmünde kararnameye göre tüzel kişiler ve şahıslar ilkokul ve ortaokul seviyesinde yurt açamazlar.

“Ama yoksul aile çocukların devletin göz yummasıyla birlikte bu tür yurtlarda kaldıklarını, tacize, tecavüze, şiddete uğradıklarını görüyoruz. En son Aladağ’daki katliamla birlikte yaşamlarına son verildiğini üzülerek öğrendik.

“Yurdun adında ortaöğretim geçiyor, ama çocukların yaşlarına baktığımızda ilköğretim seviyesinde olduklarını görüyoruz. Bu yurtlarda kalmalarına göz yumanlar bu işin sorumlularıdır.

“Çocuklarımızı cemaatlere kendi ideolojilerini açıklamak üzere teslim edenler bu işin sorumlularıdır. Bunun hesabını yargı önünde vermeliler.

 “Denetim yapılsa çocuklar orada olamazdı”

Karagöz özel yurtların da Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı olduğuna dikkat çekti, yurtta denetimin yapılıp yapılmadığına dair bir bilgileri olmadığını söyledi.

“Ancak denetim yapılmamış gözüküyor, yapıldıysa da göz yumulmuş; yapılsa bu çocukların bu yurtlarda olmaması gerekirdi.”

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × two =

More in Haberler

To Top