Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

YÖK Başkanı Saraç’tan Munzur Üniversitesi’ne ziyaret

Dersim

YÖK Başkanı Saraç’tan Munzur Üniversitesi’ne ziyaret

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve berberindeki kurul üyeleri, Doğu ve Güneydoğu üniversitelerine yapacakları geziler kapsamında ilk ziyaretini TunceliMunzur Üniversitesine gerçekleştirdi.

Dersimnews.com – Yükseköğretim Kurulu olarak Dersim başta Doğu ve Güneydoğu illerindeki üniversiteleri yerinde görmek, oradaki öğretim görevlileri ve öğrencilerle birlikte sorunlarını dinlemek istediklerini ifade eden Saraç, “Bu seyahat silsilesinin ilk halkası olarak Tunceli’yi belirlemiş olmamızın da tabii ki özel bir anlamı olduğunu da düşünüyoruz. Bunun da fark edileceğini umuyoruz. Tunceli ilindeki Munzur Üniversitemizin bizim toplumsal barışta ve müsamahada simgesel bir konumda olması gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

yekta-sarac-munzur-unv

Saraç, üniversitenin bu bağlamda güzel adımları bulunduğunu dile getirerek, “Şunu açık şekilde ifade etmek isteriz, YÖK olarak biz Munzur Üniversitesini bölgesel kalkınmada önemli bir unsur olarak görüyoruz ve imkanlarımız nispetinde Munzur Üniversitesinin gelişimi noktasında katkıda bulunacağımızı da ifade etmek istiyorum.” ifadesini kullandı.

MUNZUR ÜNİVERSİTESİ’NDE ALEVİLİK-BEKTAŞİLİK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ AÇILACAK

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Doğu ve Güneydoğu’daki universiteleri ziyaret kapsamında ilk olarak Dersim’e gelerek Munzur Üniversitesiöğrencileri ve akademisyenleriyle bir araya geldi. Burada konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, Munzur Üniversitesi bünyesinde Alevi-Bektaşilik Araştırmaları Enstitüsü açma sözü verdi.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof.Dr.Yekta Saraç’ın, Doğu ve Güneydoğu illerinde bulunan Üniversiteleri ziyaret programının ilk durağı Munzur Üniversitesi oldu. Vali Osman Kaynak’ı makamında ziyaret eden YÖK Başkanı Prof.Dr.Yekta Saraç, daha sonra Munzur Üniversitesi’ne geçerek Rektör Prof. Dr. Ubeyde İpek ile bir araya geldi. Kısa süreli görüşmeden sonra YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, daha sonra akademisyen ve öğrencilerle bir araya geldi. Burada konuşan Prof. Dr. Saraç, YÖK seçimi ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “Öğrencilerimizle bir araya gelmeye çalışıyoruz. Malumunuz bu günlerde Yüksek Öğretim Kurumu’nun bir Rektörlük seçim süreci yaşıyoruz. Üniversite ayağı kaldırıldı ama YÖK’teki ayağı devam ediyor ve bu hususun sıhhatli bir şekilde yürümesi için YÖK üyeleri 19 üniversiteyi dolaşıyorlar. Ama muhakkak ki öğrencilerle de görüşüyorlar. Çünkü, öğrencilerin o Üniversiteye Rektörolacak kişinin profiliyle ilgili görüşlerini alıyorlar. Üniversitenin en önemli bileşeni hoca olduğu kadarıyla tabii ki de öğrencidir. Öğrenciyi ihmal etmemiz mümkün değil” dedi.

Üniversiteleri ziyaret etmeye karar verdiklerini ve ilk durağın da Tunceli olduğunu belirten Prof. Dr. Saraç, “YÖK olarak Doğu ve Güneydoğu’daki illerimizde bulunan Üniversiteleri ziyaret etme kararı aldık. Bunun ilk halkası da Tunceli. Tunceli, eğitim-öğretime önem veren bir yöre. Kısa bir süre önce kurulmuş olmasına rağmen Munzur Üniversitesi güzel gelişmeler kat ediyor. Bugün sizlerle, daha sonra öğretim üyeleriyle ve rektörümüzle yapacağımız görüşmelerde hep bu üniversiteyi nasıl daha ileriye taşıyacağız sorusuna cevap arayacağız” diye konuştu.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten − 7 =

More in Dersim

To Top