Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Avukat Turgut Kazan: Uğur Kurt cinayetinde böyle bir ceza, tam bir cezasızlık uygulaması

Haberler

Avukat Turgut Kazan: Uğur Kurt cinayetinde böyle bir ceza, tam bir cezasızlık uygulaması

Ailenin avukatlarından Turgut Kazan, “Böyle bir cinayete 12 bin 100 lira para cezası veriliyor. Yani tam bir cezasızlık uygulaması” diye konuştu. 

Okmeydanı’nda cemevi avlusunda polis kurşunuyla vurulan ve yaşamını yitiren Uğur Kurt‘un ailesinin avukatları mahkemenin verdiği 12 bin liralık para cezasına çevrilen 1 yıl 8 aylık hapis cezasına tepki gösterdi. Ailenin avukatlarından Turgut Kazan, “Böyle bir cinayete 12 bin 100 lira para cezası veriliyor. Yani tam bir cezasızlık uygulaması” diye konuştu. 

Kazan’ın yaptığı açıklama şöyle:

Önce meşru müdafaa deyip, daha baştan kurtarmak istediler. Basın sahip çıktı, yazdı tartıştı, cesaret edemediler. Şimdi yargı yolunu kullanarak yine “destan yazan” polisi koruyorlar.

Karşıda cenaze töreni var. Kendisine “Sıkma, sıkma” diye bağırılıyor. Atış yönü belli, açı belli. Sanık polis ateş ediyor, Uğur Kurt’u öldürüyor. Ve böyle bir cinayete 12 bin 100 lira para cezası veriliyor. Yani tam bir cezasızlık uygulaması. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nce (AİHM) karara bağlanan 500 dosya vardı. Onlara bir dosya daha ekleniyor. Ve böylece hiçbirimizin can güvenliği kalmıyor.

Kansere yakalanmış baba anne dahil; bütün aileyle birlikte yarın saat 10.30’da İstanbul Barosu’nda görüntüler eşliğinde bir basın toplantısı yapacağız.

Aileden Erdoğan’a: Verdiğin sözü tut

3 yıldır tutuksuz yargılanan sanık polis Sezgin K.’ya para cezası verilmesine aile de tepki göstermiş. Kurt’un annesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın kendisine söz verdiğini hatırlatarak, “Cumhurbaşkanına güveniyorum. Elini uzatsın, verdiği sözü tutsun. Gerekirse yanına gideceğim. Duysun, işitsin, bana elini uzatsın” dedi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

six + 6 =

More in Haberler

To Top