Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

39 yıldır 4 engelli çocuğuna bakıyor, devlet çocukların engelli maaşını kesti

Dersim

39 yıldır 4 engelli çocuğuna bakıyor, devlet çocukların engelli maaşını kesti

Dersim’de yaşayan ve 39 yıldır yaşamını 4 engelli çocuğuna adayan 60 yaşındaki anne Hani Uğurlu hem toplumun hem de yetkililerin ilgisizliğinden yakındı.

Bugün dünya anneler günü kutlanırken, Tunceli’de yaşayan ve 39 yıldır yaşamını 2’si kız 2’si erkek 4 Engelli çocuğuna adayan ve onların bütün sorunları ile tek başına ilgilenen 60 yaşındaki anne Hani Uğurlu hem toplumun hem de yetkililerin ilgisizliğinden yakındı. Yaşları 39 ile 26 arasında değişen 4 Engelli çocuğuna baktığı için dışarı dahi çıkamayan anne Uğurlu, “Ben ömrümü 4 engelli çocuğuma verdim. Lütfen artık yaşlandım. yapamıyorum bana yardımcı olsunlar. Çocuklarıma daha iyi bakabilmem için devlet bana yardım etsin” dedi. Anne Hani Uğurlu, 4 engelli çocuğuna verilen engelli maaşının da eşinin işçiemeklisi olması nedeniyle kesildiğini söyleyerek, ömrünü çocuklarına adayan biri olarak engelli maaşlarının yeniden ödenmesini istedi.

“ANNE, ÇOCUKLARI İÇİN FEDEKARLIK YAPAR AMA DEVLMETİN YARDIM ETMESİ GEREKİR”

Tunceli’nin Cumhuriyet Mahallesinde oturan işçi emeklisi Ahmet ve Hani Uğurlu’nun 4’ü zihinsel engelli 5 çocukları bulunuyor. Emekli maaşı ile geçinen Hani ailesinin engelli olmayan tek kızı evlenip aileden ayrılırken, Engelli olan Nuray (39), İlhan (37), Semra (35) ve Hasan (26) Uğurlu’nun bütün bakımı ile anne Hani Uğurlu 39 yıldır tek başına ilgileniyor. 60 yaşındaki anne Hani Uğurlu, çocuklarını haftada 2 gün rehabilitasyon merkezine götürerek orada uzmanların eşliğinde bakım yaptırıyor geri kalan zamanlarda ise evinde tek başına onlara bakıyor. Anneler günü nedeniyle DHA muhabirine açıklamalarda bulunan anne Hani Uğurlu, “5 çocuğum var, bu çocuklarımın içinde 1 kız çocuğum sağlıklı ve evlendi. 2 kızım ve 2 oğlum zihinsel engelli. 42 yıldır evliyim ve en büyüğü 39 en küçüğü 26 yaşında olan 4 çocuğum akraba evliliği nedeniyle engelli doğdular, doğdukları günden bu yana onların bütün bakımını ben tek başıma yapıyorum. Zaman zaman eşim ve kızımda çocukların bakımına yardım ediyor. Ama bütün yük benim omzumda. Eşim işçi emeklisi, ailemizi zar zor geçindiriyoruz. 4 engelli çocuğa bakmak kolay değil, onların ihtiyaçlarını karşılamak günümüz şartlarında çok zor ve bakımı inanılmaz yorucu. Ben neredeyse 40 yıldır her şeyi tek başıma yapıyorum, bir anne her zaman çocukları için fedakarlık yapar. Ama devletin de bu duruma biraz ilgi göstermesi, yardım etmesi gerek. Duyarlı insanların yardım etmesi gerek, bizim gücümüz belli bir yere kadar yetiyor” dedi.

“ÖMRÜM 4 ÇOCUĞA BAKLAKLA GEÇTİ, KOMŞUYA OTURMAYA BİLE GİDEMİYORUM”

Anne Hani Uğurlu, 4 Engelli çocuğunun tek başxları4na bir şey yapamadıklarını ve evden dahi çıkamadıklarını da belirterek, “4 evladıma çocuk gibi yıllardır onların her şeyini ben yapıyorum. Yemeklerini ben yediriyorum, banyolarını ben yaptırıyorum, bakımlarını ben yapıyorum, tuvalete bile ben götürüyorum. Tek başlarını hiçbir şey yapamıyorlar, zihinsel engelli çocuklar oldukları için bakımları çok daha zor. Ömrüm 4 çocuğa bakmakla geçti, bir komşuya oturmaya bile gidemiyorum. Dile kolay 40 yıldır çocuk gibi bakıyorum ve çok zorlanıyorum” dedi. Maddi durumlarının iyi olmadığını da söyleyen anne Uğurlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“ENGELLİ MAAŞLARI KESİLDİ, BAKIM PARASI İLE ÇOCUKLARIMA BAKAMIYORUM”

“4 engeli çocuğa bakmakta zorlanıyoruz. Çocukların giderleri, bakımları çok masraflı. Eşim emekli onun kazancıyla bakıyoruz, çok zorlanıyoruz, Devlet 3 ayda bir 4 engelli çocuğuma maaş veriyordu. Çünkü hepsi yüzde 90 engelli ancak son aylarda bu maaş kesildi. Gelir testi yapmışlar, eşimin emekli maaşı nedeniyle 4 engelli çocuğumun 3 ayda bir verilen devlet maaşı kesildi. Şimdi sadece çocuklarıma baktığım için her ay cüzi bir bakım parası alıyorum. Bu rakam çocukların giderlerini, yiyecekleri bile karşılamıyor. Ailemizi gelir testine tabi tutmuşlar ve yoksulluk sınırının üzerinde eşim maaş aldığı için çocuklarımın engelli maaşları kesilmiş. Ayrıca SGK’ da büyük çocuğuma borç çıkardı. Sosyal güvence nedeniyle gidip derdimi anlattım, yüzde 90 özürlü çocuk dedim SGK yetkilileri dinlemedi. Borç çıkardılar ve mecburen yapılandırdık. Şimdi taksitle ödüyorum, şimdi diğer engelli oğlum içinde sosyal güvence yaptırmamızı istiyorlar. Bunlar engelli benim durumum iyi değil, nasıl sosyal güvence yaptırayım, nasıl ödeyeyim ona da borç çıkaracaklar ama ben ödeyemem. Buradan sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Aile Bakanımıza çağrıda bulunuyorum, Gelir testi adaletli değil, ben bakım parasıyla çocuklarımın yiyecekleri bile karşılamıyorum. Lütfen bana bu konuda yardım etsinler yetkililer. Lütfen yetkililere çağrı yapıyorum, 3 ayda bir verilen engelli maaşlarımı tekrar çocuklarıma ödesinler zor durumdayız.”

“ÇOCUKLARIMA 40 YILDIR ÖMRDÜMÜ VERİYORUM, GEREKİRSE 40 YIL DAHA BAKARIM”

Anneler günü ile ilgili duygularını da açıklayan Hani Uğurlu, “Ben bir anneyim ve 40 yıldır engelli çocuklarıma bakıyorum. Ömrümü çocuklarıma verdim gerekirse bir 40 yıl daha bakarım onlara. Benim tek derdim yalnız bırakılmak, sahip çakılmaması. Anneler gününde bütün duyarlı annelerden ve duyarlı kesimlerden bana, yani bize yardım etmelerini bekliyorum. Çocuklarımın kesilen maaşlarını çıkarılan sosyal güvence borçlarının silinmesini istiyorum. Lütfen ben bir anneyim sesimi duysun yetkililer, böyle bir günde bana yardım yapmalarını istiyorum bu konuda yardım ve ilgi bekliyorum” diye konuştu.

DHA
Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 + 11 =

More in Dersim

To Top