Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim’de PKK tarafından kaçırılan öğretmen öldürüldü

Dersim

Dersim’de PKK tarafından kaçırılan öğretmen öldürüldü

16 Haziran’da Dersim-Pülümür karayolunda aracı kurşunlandıktan sonra yakılan ve kendisinden haber alınamayan öğretmen Necmettin Yılmaz’ın PKK tarafından öldürüldüğü açıklandı.

Dersimnews.com –  Urfa’nın Siverek ilçesinde öğretmenlik yapan Necmettin Yılmaz’ı memleketi Gümüşhane’ye giderken Pülümür Vadisi’nde HPG mensupları tarafından kaçırıldığı öldürüldüğü açıklandı.

ANF’de yer alan  haberde 23 yaşındaki öğretmenin HPG tarafından 16 Haziran’da Zağge mevkiinde öldürüldüğü belirtildi.

Örgütün açıklamasına yer verilen haberde “Dersim’de gerilla güçlerimizin yerlerini ve hareket tarzlarını ihbar eden, düşman ile işbirliği içinde olan Necmettin Yılmaz isimli şahıs 16 Haziran günü Dersim’e bağlı Zaxge köyü yakınlarında cezalandırılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

NE OLMUŞTU?

Urfa’nın Siverek ilçesi Çiftçibaşı köyünde öğretmenlik yapan Necmettin Yılmaz, memleketi Gümüşhane’ye giderken Dersim-Pülümür karayolunda HPG mensupları tarafından yolu kesilerek aracı ateşe verilmişti.

Örgüt tarafından kaçırılan Necmettin Yılmaz için babası Hamit Yılmaz ve ağabeyi Ahmet Yılmaz, İHD Dersim Şubesi’ne başvuruda bulunmuştu.

Baba Halit Yılmaz oğlunun geçen yıl Ekim ayında Urfa’nın Siverek İlçesi’ne atandığını belirterek, “Oğlum 1993 doğumlu, geçen yıl Ekim ayında Siverek’e öğretmen olarak atandı. Görev yaptığı köy okulunda, hem öğretmen hem müdür olarak görev yapıyordu. Yaz tatili için bizleri ziyaret için, memleketine gelmek için dün yola çıktı ve gelişini beklerken jandarmadan bizi aradılar. Oğlumun aracının yakıldığını, kurşunlandığını ve kendisinden haber alınmadığını söylediler. Ben de gece yola çıkarak, Tunceli’ye geldim. Aracın yakıldığı yerde gördüm. Kim kaçırdı, ya da kimler oğlumu götürdü hala bilmiyoruz. Allah rızası için insanlık namına oğlumun serbest bırakılmasını istiyoruz. Oğlum sadece öğretmendi, hiçbir suçu, günahı yok. Allah rızası için oğlum serbest bırakılsın” diye konuşmuştu.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 − ten =

More in Dersim

To Top