Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Elektriksiz, yolsuz mezrada yoksulluğun resmi

Dersim

Elektriksiz, yolsuz mezrada yoksulluğun resmi

Erzincan’nın Tercan ilçesine bağlı Konarlı Köyü’nün mezrasında, yüz yıllık taş bir evde yaşayan Taşar Ailesi, tamamı engelli 6 çocuklarıyla yaşam mücadelesi veriyor.

Erzincan’ın Tercan ilçesine bağlı Konarlı Köyü Yukarı Kom Mezrası’nda taştan evde ikamet eden Taşar Ailesi, yaşam mücadelesi veriyor.

6 kız 4 erkek çoğu olan Hüseyin ve Emine Taşar çiftinin çocuklarının 4’ü yıllar önce İstanbul’a gitmiş. O tarihten bu yana kendilerinden haber alamadıklarını belirten çift, tamamı engelli 6 çocuklarıyla elektriksiz, yolsuz mezrada hayat mücadelesi veriyor.

Erzincan’ın Tercan ilçesine bağlı Konarlı Köyünün 2 bin 300 rakımlı Yukarı Kom Mezrası’na ataları yüz yıl önce yerleşen Taşar ailesi, o zaman yapılan taştan bir evde yaşıyor.  Elektrik ve yolun olmadığı mezrada yılın 7 ayını engelli çocuklarıyla karlar arasında geçiren aile, beslemeye çalıştıkları koyunlarla geçinmeye çalışıyor. En son engelli çocuklarından birinin evde bakım parası kesilirken birinin de evde bakım aylığı yarıya düşürülmüş. Çatısından güneş ışığının sarktığı evde taş sedirlerde yatarak hayata tutunmaya çalışan aile şimdilerde kara kara ne yapacağını düşünüyor.

Köylerinin önceleri Dersim’in Pülümür ilçesine bağlı olduğunu daha sonra Erzurum’a ardından da Erzincan’a bağlandığını belirten 75 yaşındaki Hüseyin Taşar, “Çocuklarım özürlü ve çalışmayı bilmiyor. Davara bakıp geçiniyordum. Şimdi hasta olduğum için onu da yapamıyorum. Davar da ev de ortada kaldı” dedi.

Kar yağdığı zaman dünyayla iletişimlerinin kesildiğini ifade eden Taşar, “Evimizde elektrik yok. Yolumuz yok. Yolu bir yere kadar parasını vererek kendim yaptırmıştım. Yıllardır elektriksiz, yolsuz şekilde yaşamaya çalışıyoruz. Valiye, kaymakama, savcıya dilekçe verdim ancak bir çare bulamadım” diye konuştu.

Türkçe bilmeyen anne Emine Taşar ise, “Bu ev yüz yıl önce yapılmış. Ondan sonra da hiç tadilat görmemiş. Benim aylığımı kestiler. Çocuklarınkini de düşürdüler. Bir tek kıza yardım ediliyor. Devlet bize elektrik vermiş, yardım etmiş de biz mi kabul etmemişiz?” dedi.

evrensel

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three + four =

More in Dersim

To Top