Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Alevi Müziği sanatçılarına açık mektup ve çağrı

Haberler

Alevi Müziği sanatçılarına açık mektup ve çağrı

Alevi Hümanizmini istismar ederek Aleviliği; nefeslerini seslendirdiğiniz Ulu Ozanların ve Ulu Ozanların aşkla bağlı oldukları Allah, Muhammed Mustafa, Şah-ı Merdan Ali, Ana Fatima, Hazreti Hüseyin, 12 İmam’lar Yolundan-Katarından-Penahından ayırmaya çalışanlara karşı  sizlerin bugün hiç olmadığı kadar konuşması gereken zamandayız. 

Av. Cihan SÖYLEMEZ

Sevgili Arif Sağ , Sevgili Erdal Erzincan , Sevgili Tolga Sağ , Sevgili Muharrem Temiz , Sevgili Cengiz Özkan, Sevgili Yılmaz Çelik , Sevgili Sabahat Akkiray , Sevgili Mercan Erzincan , Sevgili Hasan Hüseyin ve Ali Rıza Albayrak ve isimlerini yazdıklarımız kadar kıymetlimiz olan isimlerini yazamadığım sanatçılarımız,

Sizlerin de naçizane bildiğiniz üzere ; sanatçı, içinden geldiği ve beslendiği kendi toplumunun sorunlarına kayıtsız kalmaz. Ve sizler , bedeller ödeyerek Alevi Toplumunun sorunlarına sayısız defa kayıtsız kalmadığınızı cümle aleme, Alevi Toplumunun yüz akları olarak daima gösterdiniz.

Sevgili Sanatçılar;

Tüm ödediğiniz bedellere rağmen gelin görün ki , bugün Alevi Toplumunun geleceği , toplum mühendisliği çalışmaları ile tehdit altındadır. Toplum Mühendisliği faaliyetleri ile Alevi Toplumunun İnançsal Değerleri yerle-yeksan edilmeye çalışılmakta ve Alevi Toplumu sizlerin seslendirdiği ve yorumladığı Alevi İnancının ve Edebiyatının kaynağı olan Ulu Ozanların/Hak Aşıklarının Deyişlerinden koparılmaya çalışmaktadır.

Sevgili Sanatçılar;

Eskiden Aleviler katlediliyordu şimdi ise ne yazık ki Alevilik Katledilmeye çalışılıyor. Öyle ki , Ehil Kişilerin yönetiminden çıkan gerek yurt içinde gerekse de yurt dışında ki bazı Alevi Kurumlarının Yönetimleri yer yüzünde eşine az rastlanır bir kibir duygusu içinde ; ” Aleviliği kendileri yarattıklarını , kendilerinden önce Aleviliğin olmadığını ” iddia edecek kadar hezeyan-i düşüncelere kapılmış durumdadırlar. Ve Kibrin Şarabından içen yine bazı bu Alevi Kurumlarının Yönetimleri , sizlerin eserlerini seslendirdiğiniz Ulu Ozanların/Hak Aşıklarının Yolundan ve Tanımlamasından uzak bir Alevilik yaratmaya gayreti içindedirler.

Sevgili Sanatçılar;

Bizler kendimizi bildik bileli sizlerin Ulu Ozanlardan/Hak Aşıklarından seslendirdiğiniz Kerbela Mersiyelerini dinledik ağladık , Tevhitler dinledik gönüllerimizi birledik , miraçlamalar dinledik bedenlerimiz ve ruhlarımız semaha durdu , duaz-ı imamlar dinledik gönüllerimiz nura gark oldu. Ama bugün herkesin malumu olan Alevi Kurumlarının Yönetimlerinin dolaylı ve doğrudan gerek sosyal medyada gerek yazın alanında gerekse de hayatın pek çok alanında destekleri sonucu ; ” Kerbela Katliamı” küçümseniyor , Hz. Hüseyin’e , Hz. Ali’ye hakaretler ediliyor , Ana Fatima’nin evlatları hakkında Alevi Tarihinde Aleviler tarafından ağza alınmayan kara propagandalar yapılıyor.

Sevgili Sanatçılar;

Yeryüzünde ki tüm halklar zaman içinde geliştirdikleri edebiyatları ve edebiyatlarının mimarlar olan ozanları ile var olurlar. Bugün Pir Sultan Abdal’ın Hz. Ali , Hz. Muhammed Mustafa ve ez-cümle Ehlibeyt aşkından rahatsız olanlar Pir Sultan Abdal’ı , George Orwell’in 1984 adlı Romanına taş çıkarcasına Alevi Toplumunun Tarihinden , Hafızasından silmeye çalıştılar. Ve aşama aşama neredeyse Alevi İnancının aşk beslediği ve kutsal kabul ettiği tüm ulu kişiler ve semboller hakkında itibarsızlaştırma politikaları yürüttüler. 1400 yıl önce Emevi Camiilerinin Minberlerinde Hz. Ali ve Ailesi hakkında söylenen küfürler ve hakaretler , aşağılamalar bugün ne yazık ki isminde ” Alevi” sözcüğü bulunan kurumların mekanlarında yapılır oldu. Düşünce ve İfade Özgürlüğü denilerek Hz. Ali’yi İŞİD’le bir tutan , Hz. Ali’yi eli kanlı bir cani gibi gösteren , Ehlibeyt Evlatlarını yobaz gösteren-yazan-çizenler , isminde “Alevi” sözcüğü bulunan herkesi malumu kurumlarda, çalıştaylarda ve panellerde sırtları sıvazlanarak ağırlandılar, alkışlandılar.

Sevgili Sanatçılar;

Bugün gelinen noktada öyle ki , cem ibadetlerinde Tevhitler, Miraçlamalar, Duaz-ı İmamlar kaldırılmaya çalışılarak Alevi Toplumuna yeni bir ibadet tarzı dayatılmaya çalışılmaktadır. Ve yine aynı çevreler tarafından , Muharrem Ayında Oruç Tutanlara saygı gösterilmeyip, Muharrem ayında oruç tutulmaması için , Kerbela Mateminin unutturulması faaliyetler yürütülmekte ve hiç ilgisi olmadığı halde Alevi Yol ve Erkanını Süren İtikat Sahibi Canlara “Şii ve İslamcı” denilerek, Ulu Ozanların Yolunu süren canlar ötekileştirmeye çalışılmakta ve esasında bu şer odakları kendilerinin nasılda Ebu Süfyan Şii’si olduklarını gözler önüne sermektedirler..

Sevgili Sanatçılar;

Alevi Hümanizmini istismar ederek Aleviliği; nefeslerini seslendirdiğiniz Ulu Ozanların ve Ulu Ozanların aşkla bağlı oldukları Allah, Muhammed Mustafa, Şah-ı Merdan Ali, Ana Fatima, Hazreti Hüseyin, 12 İmam’lar Yolundan-Katarından-Penahından ayırmaya çalışanlara karşı  sizlerin bugün hiç olmadığı kadar konuşması gereken zamandayız. Alevi Toplumunu Ateist ve Paganist bir Dine yönlendirmek için hiç durmaksızın çalışan ve zor durumda kaldıklarında Hz. Ali’nin Portresine sığınarak takkiye yapanlara karşı , Sanatınızı besleyen Ulu Ozanlar/Hak Aşıkları Aşkı ile ” Artık Yeter” demenizi , milyonlarca Alevi tıpkı benim gibi beklemektedir.

Ulu Ozanların/Hak Aşıklarının Aşık Olduklarıyla ve Aşklarıyla Kalın,

Saygılarımla

Dersim /11.07.2017

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + one =

More in Haberler

To Top